Bill Gates: miljardärist nohik

11. jaanuar 2008, 07:47

Maailma suurima IT-firma Jeesuse ikka
juhtinud Bill Gates lahkub troonilt. Võtab välja kaua kogunenud puhkused ning
jätkab vaid nõustaja kohaga enda poolt maailma olulisimaks IT-konglomeraadiks
juhitud Microsoftis.

Harvardi juurakraadile käega löönud ning arvutite imelisse maailma siirdunud meest on tabada raske. Mida oligi oodata. Microsofti infotelefonilt härra William Henry Gates III küsides saan vastuseks vaid kummastava korina. "Bill Gatesi ma mõtlen," lisan kiiresti.

Vastus on pähetuubitud lause, mis sisuliselt naerab minu küsimuse üle ning palub mul lahkelt saata sõnum bill.gates@microsoft.com. Kõrvalmärkusena, härra Gates sai sellele e-posti aadressile 2007. aastal 4 miljonit kirja. "Enamik pakkusid võimalust mul kas võlgadest vabaneda või jube kiirelt rikastuda. Minu meelest väga naljakas," kommenteeris Gates oma postiseisu.

Saadan kirja. Lootusetu. Samas proovin teist teed maailma rikkaima meheni jõudmiseks. Helistan Bill Melinda Gates Foundationi, kust esimesena palutakse valida, kas teen annetuse, tahan nõu või soovin vestelda varia teemadel. Valin viimase.

Küsin kohe, et kuidas härra Gatesiga kiire kontakt saada. Tunnen kohmetust toru teises otsas. Küsin PR-inimese kohta, kes võiks aidata. Suunatakse. Järgmine inimene ja sama küsimus. Äärmiselt andeka kõnepruugiga naisterahvas vastab väga pikaldases sõnastuses, et härra ja proua Gates üldiselt inimestega, keda nad ei tunne, ei suhtle. Kõik. Toru hargil.

Ei jäta jonni. Tean, et mees mängib golfi ning kunagi, kui ta ühest kallist ja glamuursest golfiklubist väljanägemise pärast välja visati, ostis mees omale 18 auku. Leian mingid kontaktid ja e-posti aadressid. Saadan kirjad ning helistan. Keegi ei vasta. Juba kolmandat päeva.

Proovin veel. 1989. aastal lõi Gates kunsti- ja reklaamfotode panga Corbis. 100 miljonit pilti sisaldav pank on maailma juhtivaid pildipanku ning Gates on selle firma juhatuse esimees. Haaran toru ja valin numbri. Üllatab vastuvõtja muhe suhtumine, kes annab mõista, et Bill väga ei suhtle ajakirjanikega, kuid ta uurib ja annab teada. Loomulikult ei ole siiani kõnet tulnud. Loobun.

1994. aastal Playboyle antud intervjuus kinnitas Gates, et raha ei tähenda talle midagi. Ta ei räägi sellest oma vanematega, oma perega ega sõpradega. Enne laste saamist (esimene laps sündis Gateside perre 1996. aastal) lubas mees enamiku oma rahast heategevuseks anda ning lastele jätta vaid pisku oma varandustest. Põhjuseks ambitsioonide kadumine.

Forbes on mehe nimetanud juba 13 aastat järjest maailma rikkaimaks meheks. Hinge taga oleva varanduse suurus muutub pidevalt, kuid numbriks pannakse keskeltläbi 50 miljardit dollarit. Kroonides teeb see 528,5 miljardit.

Tarkvarahiiu suurima eraaktsionärina (8% kogu kupatusest) teatas Gates, et alates suvest ei ole tal enam kellast kellani tööd ehk täpset päevaplaani. Tegelikult lubas aga Gates juba 2006. aasta 15. juunil, et alates sellest suvest on ta täiskohaga tegev hoopis Bill Melinda Gates Foundationi juures.

Filantroopia on padurikaste puhul mitte võimalus, vaid kohustus. Bill ja Melinda Gatesi fondi enam kui 370 miljardit krooni kasutatakse hariduse ja tervishoiu arendamiseks.

Gatesi unistus on, et nii haridus kui ka meditsiin oleks 21. sajandil kättesaadavad kõikidele maailma inimestele. Kui võrrelda seda Gatesi tehnoloogiamaailma lennukate visioonidega, võib üsna kindel olla, et täpselt nii lähebki!

Gatesi nimel on ka maailma suurim ühekordne annetus. Tegemist oli 10 miljardi krooni suuruse annetusega United Negro College Fundile, USA ühiskondlikule organisatsioonile, mis aitab rahvusvähemuste esindajatel saada kõrgharidust.

Sellele lisaks andis Gates fondi kasutada kõik Microsofi dividendid aastail 2004-2008. ka käesoleva aasta aktsiadividendid saavad oma kasutusse AIDSi-vastased organisatsioonid, ühendused, kes võitlevad hariduse leviku eest maailmas ja nii edasi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. January 2008, 08:05
Otsi:

Ava täpsem otsing