Aivar Hundimägi • 13. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Ansip ja Padar, tõestage, et olete automaksu vastu

Reformierakonna peasekretär Kristen Michal teatas reedel, et autoomanikud võivad olla kindlad - automaksu Eestis ei kehtestata, sest Reformierakond on selle maksu vastu.

Sellele vaatamata närivad mind endiselt mõningad kahtlused. Kui maksu ei tule, miks teevad rahandusministeeriumi ametnikud tühja tööd - tegelevad selle ideega. Ja miks on selle maksu kehtestamine kirjas ministeeriumi strateegilises arengukavas?

Ministeeriumi maksupoliitikaosakonna peaspetsialist Meelis Laube vastas aripaev.ee küsimusele, millal oleks reaalne vajadus kehtestada autoomanikele saastemaks, nii: "Kui ühiskonnale põhjustatav kulu ületab kütuseaktsiisist laekuva summa." Maksu kehtestamise aluseks võiks Laube sõnul võtta võimsuse, mootorimahu, kaalu, sõiduki maksumuse, CO2 eritamise või kütuse tarbimise. Ja maksustada kõiki sõidukeid, kuid kindlasti maksumäära diferentseerida - anda sellega inimestele selge signaal, et eelistatud on keskkonnasõbralikumad ja vähem ruumi võtvad autod.

Mina loen ametniku jutust välja, et rahandusministeerium tegeleb saastemaksu teemaga, ja ma ei usu, et ametnik on seda tööd teinud oma vabast ajast või lihtsalt huvist teema vastu. Seetõttu tundub mulle Reformierakonna kinnitus, et automaksu ei tule, avalikkuse lollitamisena. Ka aktsiiside ennaktõusust ei räägitud veel aasta tagasi - ebapopulaarne plaan avalikustati alles pärast Andrus Ansipi populaarsuse kõrgustesse tõstnud Pronksiööd.

Ajalugu ei pruugi korduda, võib loota, et seekord Reformierakond avalikkusega ei manipuleeri. Nende peasekretäri jutt vastab tõele ja rahandusministeeriumi ametnikud tegelevad selle teemaga lihtsalt hobi korras. Aga et asi oleks kindlamast kindlam, võiks ministeerium viia sisse parandused olulisse dokumenti nimega "Rahandusministeeriumi valitsemisala strateegiline arengukava aastateks 2008-2011".

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt