Võita võib palju, kaotada ei midagi

ÄP 16. jaanuar 2008, 00:00

Vähem kui nädala jooksul tuleb Äripäeval anda valitsusele juba kolmas plusspunkt - uue töölepinguseaduse eelnõu ja ametnike hüvede kärpimise kava kõrval on kooskõlastusringil ka eelnõu, mis teeb avalikuks mittetulundusühingute aruanded. Äripäeva meelest tuleks see nõue kehtestada juba aastast 2009, mitte venitada 2010. aastani.

Suuremat selgust ja läbipaistvust ajavad taga MTÜde liidud. Ka kodanikeühenduste eetikakoodeks ütleb, et ühendus avalikustab sisulise ja rahalise aruande vähemalt kord aastas. Kahjuks pole see kujunenud heaks tavaks.

Ehkki MTÜd peavad esitama majandusaruandeid, täidab sedagi nõuet praegu maksu- ja tolliameti andmeil 25 000 ühingust vaid 59%. Mõnel hinnangul tegeleb 90% MTÜdest sisuliselt äriga, faktilist kinnitust võib sellele aga saada vaid, kui kõik ühendused esitavad aruanded ja need on avalikud. Võib-olla ka siis mitte - avalikustamiskohustus paneb MTÜd tegelema lõpuks sellega, milleks nad loodud on. Ja see tulemus ongi etem.

Läbipaistev, avatud tegevus ja selgus rahaasjus parandab MTÜde usaldusväärsust ning kindlasti leiavad nad seetõttu senisest rohkem ka sponsoreid.

Justiitsministeerium tahab kogu aruandluse elektrooniliseks muuta alates 2010. aastast. Sellest ka avalikustamiskohustuse tärmin. Ent pole vaja veel kaht aastat totaalset segadust. Aruanne on kohustuslik niikuinii, koostatakse see arvutis - lihtne kas või MTÜ kodulehele üles riputada. Pealegi on MTÜdel avalikustamisest võita palju, kaotada ei midagi.

Ametiühingute keskliidu juhi Harri Taliga valulik reaktsioon avalikustamiskohustusele eilses Postimehes tekitas toimetuses vastakaid arvamusi. Taliga sõnul kahjustaks see töötajate huve, nõrgestaks ametiühingute positsioone ning pahasoovlik tööandja võib ametiühingute rahaseisu teades avaldada neile kollektiivläbirääkimistel survet.

Ametiühinguliider ei maini kordagi, et ka töötajail puudub ülevaade, mida täpselt teeb ühing liikmemaksudega. Nendega ei täideta ainult streigikassat, vaid makstakse ametiühingutegelastele palka.

Meenub keskliidu kinnisvaraäri - ametiühingumaja müük ja salatsemine selle ümber. Mitmel ametiühingul on puhkemajad. Taliga vastuseisu põhjusi tuleks otsida just neist asjust.

"Ilmselt ei meeldi valitsejatele meie järjekindel ja tabav kriitika töötajatevaenuliku poliitika aadressil," ütles Taliga - teades, millisele nupule vajutada, et juhtida inimeste tähelepanu kõrvale asja oalt.

Aga ka ametiühingud võidaks avalikustamisest: lõpeks jutud nende valgustkartvaist rahaasjust. Muidugi saab aruannetki nii koostada, et keegi - ei omad ega vaenlased sellest aru saa, nagu näiteks Kesknädal teeb. Kuid seda toimetus ametiühinguile ei soovita.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:17
Otsi:

Ava täpsem otsing