20. jaanuar 2008
Jaga lugu:

Loterii või surmanuhtlus

Maksupettus on üleilmne nuhtlus. Varimajandus on arenenud riikides mõnel hinnangul jõudnud 10%ni SKPst ja võib arenguriikides ulatuda 70%ni. Ja läheb hullemaks.

Maksupettusega võideldakse tavaliselt kahel moel - auditid ja karmid sanktsioonid. Kuid nagu pettuste tõusev laine näitab, osutuvad need mehhanismid ainult kassi-hiire mänguks - ja hiired tunduvad võitjad olevat.

Pettuste levides on ilmunud terved võrgustikud sissetulekute varjamiseks, muutes vähemtõenäoliseks, et seaduserikkujaid karistatakse. Ka maksuadministraatorid võivad suureneva surve all muutuda leebemaks või võtta vastu altkäemakse.

Üks võitlusmeetod on sidemete nõrgendamine nt käibemaksu kaudu - mõeldud ettevõtete julgustamiseks oma töö eest arveid esitama, et vähendada nende endi maksukulusid. Kuid petturid on loonud võrgustikke, mis suudavad varjata kogu tehingute ahelat.

Hiinlastel on uudne lahendus. Julgustamaks kliente nõudma maksetõestusena ametlikke kviitungeid, annavad mõned maksuametid välja kviitungiblanketti, mis on ka loteriipilet. Kviitungeid saab kraapida, et võita väikeseid rahasummasid, kuid samuti toimivad need loteriipiletitena suuremate summade võitmiseks. Võltsimise vältimiseks peavad ettevõtted ostma spetsiaalsed patenteeritud masinad kviitungite väljatrükkimiseks. Andmed neist lähetatakse automaatselt maksuametitele ja neid kasutatakse maksude arvutamiseks. Sarnased süsteemid on ka Taiwanis ja Ladina-Ameerikas.

Teine viis on pakkuda subsiidiume. Mõned arenguriigid on juurutanud tarbijatele ulatusliku käibemaksu tagasimaksesüsteemi. Nt Põhja-Küpros, nagu Türgigi, pakub 2,5%list tagasimakset (maksumäär muidu 13%). Sellised süsteemid on aga kulukad.

Üks rahaline subsiidium on ka kulude fikseeritud osa tulumaksust mahaarvamise võimaldamine. Nt Itaalias on kulud kodu parendustele kümne aasta jooksul osaliselt mahaarvatavad, peamiselt selleks, et parandada ettevõtete maksude vastavust elamusektoris. Ent maksustatav tulu sektoris kasvab ikka aeglasemalt kui brutotulu riiklikus arvepidamises.

On risk, et subsiidiumid ja loteriid võivad vähendada kodanike moraalset motivatsiooni maksuseaduste täitmiseks. Kui loteriid, subsiidiumid ja muud vahendid ei suuda maksupettusi kontrollida, siis hiinlastel on veel üks meetod - surmanuhtlus.

Copyright: Project Syndicate; www.project-syndicate.org

Autor: Carla Marchese

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas