Madala tootlikkuse vastu aitab majanduse mitmekesistamine

21. jaanuar 2008, 16:33

Eesti arengufondi aruandes „Eesti majanduse
konkurentsivõime hetkeseis ja tulevikuväljavaated“ tuuakse välja, et Eesti
madala tootlikkuse probleemi aitab lahendada majanduse mitmekesistamine.

Aruande järgselt peab majanduspoliitika muutuma senisest mitmekesisemaks, ning andis poliitikasoovitused seoses madala tootlikkusega neljal erineval tasandil. Välja tuleb selgitada valitsussektori võimalused majanduse struktuuri muutuste suunamiseks suurema tootlikkusega harude kasuks.

Madala tootlikkuse probleemi tuleb käsitleda neljal erineval tasandil, esiteks haridussüsteemi muutusega – rakendades elukestvat õpet, kujundades riigi tellimusega tööturule saabujate struktuuri ja arendades läbi juhitud migratsioonipoliitika soovitavaid struktuurinihkeid.

Teiseks, infrastruktuuri arendamisega ja investeeringutoetustega – soodustades kõrge tootlikkuse ja ekspordivõimega majandustegevuste arengut.

Kolmandaks toodi välja, et välisinvestorite ligitõmbamisel Eestisse tuleks kasutada valikulist lähenemist. Arengufondi majandusekspert Heido Vitsur selgitas, et selektiivsel lähenemisel on kaks põhilist kriteeriumi. „Esiteks on valitsus ära märkinud need valdkonnad, mida prioriteetseks pidada ja milles arendustegevust enim toetatakse. Teiseks ei ole arengufondi võimalused lõpmata suured – me ei jõua tõhusalt tegeleda kõige ja kõigiga, mistõttu tuleb meil otsustada samadest kriteeriumidest lähtudes nagu äriettevõteteski ja valida kõige tihedama koostöö partneriteks need, kellega koostöö tundub olevat kõige perspektiivsemaks,“ rääkis ta.

Neljanda soovitusena toodi välja maksupoliitika võimaluste kasutamist strateegiliselt oluliste valdkondade toetamisel.

Aruandes lisatakse, et ajaperiood meetmete rakendamisest reaalsete muutusteni on siin üldiselt pikk (vähemalt 10 aastat).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. January 2008, 16:32
Otsi:

Ava täpsem otsing