ÄP fototoimetus • 21. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kaubakeskusi mõõn ei heiduta

Kaubanduskeskuste rahakotti tõeline jõulutunne seekord ei jõudnudki. Järjest koguneb majandustulemusi, mis näitavad, et tarbimisbuum on selleks korraks läbi. Küllap võetakse SMS-laene veel mõnda aega inertsist edasi, kuid nüüd juba inflatsioonile järele jõudmiseks.

Kõige kurvem on olukord ehk Rotermanni kaubamaja jaoks, millele loodeti märksa edukamat algust. Kõledates koridorides helgib jäine valgus, ventilatsioonituul veeretab üksikuid kliente ühest poest teise. Tundlikum nina haistab põleva raha lõhna.

Samas ei kipu keegi veel pille kotti panema ja päkapikke lahti laskma. Mitmel kaubandusettevõttel on suured laienemisplaanid, mis on tehtud aastateks ette mõeldes. Uut hiidehitust on alustanud Rocca al Mare, Selver tahab Ülemistesse uue poe rajada, paisumisest mõtisklevad Ülemiste ja Kristiine keskused...

Ka Äripäeva arvates pole põhjust läbimõeldud kavadest loobuda. Küll kosub Eesti majandus ning lõdvenevad tarbija rahakotirauad. Olukorda tuleb vaadata pikemas perspektiivis kui jõuludest näärideni.

Kui aga tarbijad toovad poodidesse senisest vähem raha, kulud jäävad samaks ning püsib ka soov investeerida, kust kogu selleks toreduseks raha võetakse? Küllap saavad esimese löögi suurte keskuste väikerentnikud. Kinnisvarabuumi taandudes pole äripindade rendihinnad langenud, pikaajalisi lepinguid muutma ei kiputa. Äripindu napib endistviisi, rentijad on turul jõupositsioonil. Suurtest keskustest lahkuda ei saa, mujal on kliente veelgi vähem.

Võib arvata, et varsti hakkavad väiksemad poed oma tegevust kaubakeskustes kokku tõmbama. Tõenäoliselt loobutakse kõigepealt harupoodidest ning keskendutakse tegutsemisele ühes põhikaupluses, kärbitakse töötajate arvu ja logistikakulusid. Ega väljamaal olukord parem ole. USAs langes jaemüük detsembris 0,4 protsenti - halvim seis 2002. aastast peale.

Ja ikkagi ei kahanda see kaubamajapidajate entusiasmi. "Täna on turul ruumi palju ja ka uusi tulijaid oleks palju," leiab tänases lehes Kristiine keskuse tegevjuht Allan Remmelkoor. Äripäeva arvates on hea, et Eesti ettevõtted suudavad säilitada selget pilku ning vaadata käesolevast mõõnast kaugemale.

Jah, mõneks ajaks läheb väikepoodnikel raskeks. Nende turjale langeb ju suur osa investeeringukoorma raskusest. Samas annab kaubakeskuste laienemine neilegi lootust: kui planeeritavad laiendused üle linna järjest valmivad, pole äripindade rendil põhjust senises tempos kasvada. Kes tarbimistalve üle elab, näeb ka sula ja kevadet. Tõenäoliselt ei naase majandus lähiaastatel mulluse kasvutempo juurde, kuid ka nelja-viieprotsendine majanduskasv pole ikaldus.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt