Uus vahend valu vastu - viirus

22. jaanuar 2008, 15:22

Teadlased leidsid uue lahenduse võitluses
pikaajaliste valude vastu. Selleks kasutasid nad geneetiliselt muundatud
viirust, mis viidi otse rottide selgroovedelikku. Lahendus pakkus valule
leevendust kolme kuu jooksul, valuvaigisteid enam vaja ei läinud, kirjutas The
Guardian.

2006. aastal näitas 60 000 inimese seas tehtud üleeuroopaline uuring, et tervelt 21 protsenti küsitletutest kannatas pikka aega kestvate valude käes.

Enamasti kasutatakse valuvaigistina opiaate, peamiselt morfiini, millest aga pole alati abi. Vähivalude puhul ei anna morfiin soovitud tulemust tervelt 66-protsendil juhtudest, väidab vastav uuring.

Viies ravimit otse selgroovedelikku võib vähendada kõrvalmõjusid, näiteks uimasust ja hallutsinatsioone, aga see lahendus pole siiski täiuslik

New Yorgi Mount Sinai meditsiinikooli teadlane Benjamin Storek kasutas viirust, et viia prepro-beta-endorfiini tootvaid geene närvirakkudesse, kus need aktiveerivad opiaadiretseptorid ning käituvad justkui morfiini tüüpi valuvaigistitena. Ta viis viiruse otse neuropaatilist valu kannatavate rottide spinaalvedelikku. Järgnevad kolm kuud loomadel valu ei esinenud.

Katsete tulemuste ülevaade ilmus ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences. Samas rõhutavad teadlased, et veendumaks meetodi pikaajalises ohutuses on kindlasti vaja teha lisauuringuid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. January 2008, 15:22
Otsi:

Ava täpsem otsing