Väikeinvestoril ei tasu tõmmelda

ÄP 23. jaanuar 2008, 00:00

Kui Krakatau vulkaan üle saja aasta tagasi võimsalt purskas, tegid tsunamid maakerale mitu ringi peale, uputades mitukümmend tuhat inimest.

Kui USA kinnisvarahinnad läksid langusesse, kergemeelselt laenu andnud pankadele jäid kätte rämpsvõlakirjad, kui USA majanduskasv võib tulla negatiivne, on languselaine käinud mitu korda üle maailma börside.

Ja korralikult puistanud investorite rahakotte. Sealhulgas ka Tallinna börsi investoritel.

Aga Tallinna börsil noteeritud ettevõtete endiga pole selle aja jooksul midagi juhtunud. Sel põhjusel ei tasuks investoritel tõmmelda ega oma aktsiaid müüa.

Paanikamüügil on see halb omadus, et võidakse müüa n-ö augus, madalaimal hinnatasemel.

Aktsiate ostu- ja müügiäär on laiali käristatud, on oht oma aktsiad põhjendamatult odavalt ära anda. Niisuguses sogases vees skoorivad pangad ja teised väärtpaberivahendajad.

Sedavõrd järsk langus ei ole fundamentaalselt kuidagi põhjendatud. Aga paljud väikeinvestorid juhinduvad tihti emotsioonidest, mis kipuvad tugevamalt lahvatama, kui veenavad mistahes ratsionaalsed argumendid.

Tõsi, Eesti on USAga mõnevõrra sarnane - kinnisvara mõttes. Sarnased jooned on olnud kinnisvaralaenude lihtne kättesaadavus, kinnisvarahindade põhjendamatult kiire tõus ja kinnisvara tagatisel priiskavate tarbimislaenude võtmine.

Ent siinsed pangad ei ole kinnisvaralaenude tõttu raskustes nagu maailma suurpangad. (Suurtel pankadel suured mured, siinsetel, maailma mõistes pisipankadel, pisikesed mured.)

Kui Tallinna börsil oleks õhukese rasvakihiga kinnisvara väikearendajad, võiks nende aktsiad tõepoolest langeda. Mingisugune stagnatsioon on põhjendatud ehitusfirmade aktsiate suhtes, kuivõrd aktsiate hinnad peegeldavad eelkõige tulevikuootusi.

Aga muude firmadega pole midagi juhtunud. Või ütleme nii: mida kaugemal kinnisvarast, seda vähem põhjust languseks on.

Mis maailma börside langusele järgneb, on see, et keskpangad kärbivad dollari ja euro intressimäärasid - elavdamaks turge.

Juba võetud laenud lähevad Euribori langusega veidi odavamaks; uued laenud ei pruugi odavamad tulla, kuna pangad suurendavad marginaali, et kindlustada oma tagalat.

Kui eile õhtupoolikul tegi USA föderaalreservi vabaturu komitee erakorralise 0,75protsendipunktise intressikärpe, hakkasid börsid hoopis rohetama. Kes eile ostsid...

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing