Börsi juht: ma ei nõustu riigi sooviga investori eest otsustada

23. jaanuar 2008, 16:37

Tallinna börsi juhatuse esimees Andrus
Alber kirjutab kommentaaris Äripäevale välja töötamisel olevat tulumaksuseadust,
et ta ei nõustu riigi sooviga investorite eest ära otsustada, millistesse
riikidesse ja väärtpaberitesse peaks investeerima.

Plaanitav tulumaksuseadus kitsendaks oluliselt eraisikute investeerimisvabadust. Alber kirjutas, et on väga tervitatav, et riik on otsustanud välja töötada seaduse, mis puudutab otseselt kümneid tuhandeid inimesi, kelle säästud on investeeritud erinevatesse finantsturu toodetesse. "Kuigi seaduse eesmärk on hea, ei nõustu ma riigi sooviga investorite eest ära otsustada, millistesse riikidesse ja väärtpaberitesse peaks soodsamalt investeerima," ütles Alber. Tema sõnul on riskide hajutamine üks olulisematest investeerimispõhimõtetest. Seaduseelnõus on aga maksusoodustuse all vaid Eesti ja teiste Euroopa Liidu riikide väärtpaberid. Võib ju väita, et riigil on raske kontrollida väljaspool Euroopa Liitu toimunud väärtpaberitehingute õigsust. Kuid riik ei peagi koguma ja kontrollima otseinfot kõigist maailma riikidest. Andmete õigsuse vastutus tuleb delegeerida Eesti maaklerfirmadele, mille kaudu toimub valdav enamus üksikisikute väärtpaberitehinguid ning mille tegevuse järelevalve lasub riigile kuuluval Finantsinspektsioonil.

Riik ei peaks Alberi sõnul maksuseadustega piirama ka riski võtmise taset. Euroopas on viimastel aastatel kõige enam kasvanud aktsiatega kauplevad alternatiivturud - Londoni AIMle lisandus 2007. aastal üle 2 korra rohkem ettevõtteid (284 uut ettevõtet), kui Londoni põhiturgudele.

"Alternatiivturu kiiret kasvu näeme ka Stockholmi ja mitme teise riigi väärtpaberiturgudel. Põhjuseks Euroopa Liidu regulatsioon, mis seab põhituru ettevõtetele järjest rangemaid nõudeid ja muudab seeläbi alustavatele ja väiksematele firmadele uue aktsiakapitali kaasamise järjest kallimaks. Nii otsivadki paljud alternatiive. Eelmise aasta novembris Tallinna börsil avatud alternatiivturg First North aga kahjuks uues seaduseelnõus soodsama maksukeskkonna alla ei kuulu. Riigikogu rahanduskomisjon on algatanud investeerimisfondide seaduse täiendamise eelnõu, mis lubaks investeerimisfondidel raha paigutada ka alternatiivturule. See põhimõte väärib järgimist ka eraisikute väärtpaberitulude maksustamise seaduses".

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. January 2008, 16:37
Otsi:

Ava täpsem otsing