24. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Vaarik mängib Rakveres surmaga

Näitemängu tegevus viib vaataja haiglapalatisse, kus viibivale aidsihaigele, kuulsale näitlejale Cyrille'ile, tulevad külalised: vana keigarist elumees ja noor arglik ajakirjanik, võimukas ja hirmuäratav ooperiprimadonna ning kiimaline doktor ja tema seksikas oopiumit suitsetav medõest armuke.

Võõrustaja on oma tähtpäevade puhul korraldanud surmamängu.

Lavastuse tutvustusest võib lugeda, et kõlavad püssipaugud ja vahetatakse ajusid, välguvad noad ja neelatakse mürki.

Et vaatajalt avastamisrõõmu mitte ära võtta, ei avaldanud midagi lähemat ka lavastaja Madis Kalmet. Tema sõnul käsitleb see üsna hullumeelne ja pahupidi pööratud lugu tegelikult väga elulisi teemasid.

"Ekstsentriline realism," kirjeldas lavastaja näidendi laadi ja harjumuspärasest erinevat stilistikat.

Selle autor Copi on Eesti näitelavadel seni tundmatu, Prantsuse teatriüldsus peab teda aga üheks silmapaistvamaks nüüdisdramaturgiks. "Kohatu visiit" on tema viimaseks jäänud näidend. See on halastamatu eneseirooniaga kirjeldus oma peatselt saabuvast surmast.

Copi suri aidsi 1987. aastal sama näidendi proovide ajal, ta oli vaid 48aastane. Nagu kogu tema looming, on seegi näidend segu igapäevareaalsusest, unenägudest ja fantaasiatest. Tekstides domineerib must huumor, need žongleerivad nalja ja ohu piiril ning koomika ja lootusetuse vahel.

Autorist veel niipalju, et tema lühikeseks jäänud elu oli üsna kirev. Alustanud karikaturistina, hakkas ta pärast aastaid joonistamist kirjutama, hiljem ka oma näidendeid lavastama ja neis mängima.

Madis Kalmeti ja Andrus Vaariku jaoks on "Kohatu visiit" teine koostöö. Esimene viis neid kokku samuti Rakvere Teatris aastal 1983, kui valmis Moliere'i "Scapini kelmused". Madis Kalmeti sõnul on ka kahe näidendi vahel mingi sarnasus, mõlemad on tavalisest mängulisemad ja väljenduslaadilt eksalteeritumad. Laia ampluaaga Andrus Vaarik aga sobitub sinna suurepäraselt.

Osades veel Ülle Lichtfeldt, Eduard Salmistu, Margus Grosnõi, Peeter Jakobi, Anneli Rahkema või Inga Allik.

Autor: Ülle Hallik

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt