Prantsuse suuruselt teine pank vaagub hiigelkahjumis

25. jaanuar 2008, 00:26

Prantsuse suuruselt teise panga
hiigelkahjumi taga on panga 31-aastane kaupleja Jér?me Kerviel, kes on juba
tituleeritud Prantsusmaa oma Nick Leesoniks.

Nick Leeson oli teatavasti kaupleja, kes ajas 800 miljoni naela suuruse pettusega 1995. aastal kummuli Briti Barings panga. Société Générale’i juhtum on neli korda suurem ning suurim pettus kogu investeerimispanganduse ajaloos.

Kokku tõi Kerviel pangale kahju 4,9 miljardit eurot, mis saatis šokilaine üle juba niigi USA majanduslanguse kartuses vankuvate Euroopa aktsiaturgude. Hämmingut tekitab, kuidas sai Kerviel tähelepanu äratamata summad nii suureks ajada.

Mees riskis tulevikutehingutes miljardite eurodega, tehes panuseid Euroopa turgude liikumise peale ning kavandas oma tehingute varjamiseks ja peitmiseks keerulisi skeeme. Panga sõnul kasutas ta teiste töötajate kontosid ja salasõnu.

Pank sai pettusest teada läinud reedel teise kaupleja vihje peale. Selleks ajaks olid Kervieli kahjud kohunud 1,5 miljardile eurole, mis turgude langedes lumepallina kasvasid. Kuna müüa tuli väga halval hetkel, kasvas kogu kahju 4,9 miljardile eurole. See kiirmüük andis oma osa aktsiaturgude varingusse sel esmaspäeval, millele järgnes USA keskpangalt dramaatiline baasintressi langetamine. Sel hetkel ei olnud USA keskpank Prantsuse panga probleemidest teadlik.

Lisaks kaupleja tekitatud kahjule teatas Société Générale 2 miljardi euro suurusest kahjust USA riskantsetest kinnisvaralaenudest.

Kerviel ning vähemalt kuus inimest „käsuliinis” temast kõrgemal on vallandatud ning pank on teinud avalduse politseile. Ka panga tegevjuht Daniel Bouton ja investeerimispanganduse juht Jean-Pierre Mustier esitasid tagasiastumispalve, mida aga panga nõukogu esialgu ei rahuldanud.

Bouton teatas, et loobub koos oma asetäitja Philippe Citerne’iga kuni juuni lõpuni palgast, et aidata kahjusid korvata. Lisaks tahab Société Générale emissiooni abil turgutada oma bilanssi 5,5 miljardi euroga.

Davosis maailma majandusfoorumil viibiv Prantsusmaa peaminister Francois Fillon püüdis turgusid rahustada, öeldes, et panga olukord on küll tõsine, kuid see pole seotud aktsiaturgudel praegu valitseva tormiga.

Organisatsiooni eetika professor Londoni Cass Business Schoolis Roger Steare ütles ajalehele The Guardian, et Société Générale’i skandaal on järjekordne näide „süsteemsest eetiliste väärtuste defitsiidist” pangandussektoris.

1864. aastal asutatud Société Générale on Prantsusmaa üks mainekaimaid firmasid. Kriis on uuesti ringlema lasknud spekulatsioonid Société Générale’ist kui võimalikust ülevõtuobjektist.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. April 2008, 20:13
Otsi:

Ava täpsem otsing