27. jaanuar 2008
Jaga lugu:

Energiasüst jäi aktsiatest saamata

Pärast börsile tulekut otsustas ettevõte jagada juhtivtöötajatele aktsiaid emissioonihinnast 20 protsenti soodsamalt. Müügilepingus osalesid Ekspress Grupi ja selle kontserni juhid ning töötajad, kellele jaotati 270 855 aktsiat müümiseks hinnaga 73,84 krooni aktsia eest. Nende seas oli ka Eesti Ekspressi reporter ja ETV saate "Pealtnägija" saatejuht Mihkel Kärmas.

Reedel maksis Ekspress Grupi aktsia 61 krooni, mis on emissioonihinnast (92,30 krooni) juba kolmandiku võrra madalam.

"Eesti Ekspressi aktsiatesse investeerimine ei ole minu jaoks sprint, vaid maraton. Seetõttu olen hinnalangusesse suhtunud eriliste emotsioonideta. See muidugi ei tähenda, et see mulle meeldiks," kommenteeris Kärmas küsimust, mis tundeid tekitab erinevus aktsiahindade vahel, millega ta toona aktsiad soetas ja mis nad praegu turul maksavad.

Kärmas kinnitas, et tema aktsiate positsioon ei ole algusega võrreldes muutunud.

Olulise asjana tõi Kärmas välja, et rahulikuks jääda on seda lihtsam, et ta ei investeeri laenu- ega leivaraha. "Kahjuks ei luba leping aktsiaemissiooni üksikasjadest täpsemalt rääkida," oli Kärmas sunnitud kidakeelseks jääma.

Eelmisel esmaspäeval toimunud erakorralisel aktsionäride koosolekul otsustati suurendada aktsiakapitali, et aktsiate jaotamise kaudu motiveerida sedakorda uusi juhtivtöötajaid.

"Väikeaktsionäriks saamine ei andnud mulle erilist energiasüsti, sest ma ei hoidnud ennegi midagi oma panuses tagasi," kommenteeris Kärmas küsimust, kas ta hakkas seetõttu enam tööd rügama. "Aktsiaoptsioonid oma töötajatele on ärimaailmas tavaline ja normaalne nähtus," märkis Kärmas.

"Eesmärk on motiveerida juhtivtöötajaid, saavutamaks paremaid majandustulemusi ja selle kaudu kasvatama aktsionäride vara," kommenteeris ettevõtte juhatuse esimees Priit Leito aktsiakapitali suurendamise abil juhtivtöötajatele aktsiate jagamist.

Leito rõhutas erakorralise koosoleku kokkukutsumise vajadust, et juhid saaksid kohe aasta alguses hakata motivatsioonisüsteemis osalemise nimel tööd tegema.

"Ka neile juhtivtöötajatele, kes liitusid Ekspress Grupiga hiljem, antakse võimalus aktsiaid saada. See puudutab peamiselt kahte uut liitunud ettevõtet - Eesti, Läti ja Leedu Delfit ning Maalehte. Samuti uusi inimesi, kes ei ole aktsionäri staatuses, näiteks grupi juhatuse liikmed," rääkis Leito.

Leito sõnul on motivatsioonisüsteemi täpsemad tingimused väljatöötamisel ja avalikustatakse niipea, kui paika saavad. See on tema sõnul lähinädalate küsimus.

"Ekspressi otsus suurendada aktsiakapitali 470 000 aktsia võrra tundub mõistlik. Aktsiad suunatakse juhtkonna motivatsioonipaketti, mis on suhteliselt levinud tava arenenud turgudel," rääkis LHV analüütik Henri Adams.

"Eeldades, et juhtkonna suurem osalus Ekspress Grupis motiveerib neid ka efektiivsemalt töötama ning vaatama ettevõtmistele aktsionäri seisukohast, peaks selline otsus investoritele rõõmu valmistama," lisas ta.

Samas ei jätnud Adams mainimata, et aktsionäridele toob see küll kaasa väikese aktsiapaki lahjenemise, sest aktsiakapital suureneb 470 000 aktsia ehk 2,5 protsendi võrra, kuid pikaajalise investori jaoks on tegemist siiski positiivse stsenaariumiga.

Aktsionäride koosoleku otsus on muidugi positiivne. Sellest me rääkisime juba siis, kui Ekspress Grupp Delfi omandas. Ma lootsin seda ka juba eelmiste omanike juures, aga seda kahjuks ei juhtunud.

Delfi juhtkond osaleb motivatsiooniskeemis, kus aktsia hind fikseeritakse sellel päeval, millal sellele alla kirjutatakse. Praegu on väga raske hinnata, kas turult on võimalik osta aktsiaid soodsamalt kui motivatsiooniskeemis fikseeritav hind. Need, kes ostsid emissioonil, võivad praegu olla kurvad, aga mina pean optsiooni pikaajaliseks motivatsiooni viisiks, mis tähendab, et aasta või kaks aastat ei ole väga oluline periood.

Kui kaugemale vaadata, siis ma olen väga optimistlik. Vaadates praegust aktsia hinda ja pikka perspektiivi, siis kindlasti on paari aasta pärast aktsia tõusnud, ja mitte vähe.

Kogu Eesti majandus on tõusnud. Aktsiate omandamise tingimused on mulle teada.

Autor: Virge Lahe

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas