Makedoonia: mitte ainult ilu

Nenad Kolev 28. jaanuar 2008, 00:00

ELi kandidaatriigil Makedoonial, mis eeldatavasti saab NATO täisliikmeks aprillis 2008, on palju rohkem pakkuda kui selle hingemattev looduslik ilu, eelajaloolised maamärgid ja võrreldamatu külalislahkus.

Kolm mitmepoolset ja kaks kahepoolset vabakaubanduslepet pakuvad tollivaba ligipääsu 650 miljoni tarbijaga ELi, EFTA ja CEFTA riikide ning Türgi ja Ukraina turule. Makedoonia on vähem kui kahepäevase sõidu kaugusel enamikust ELi riikidest, investorid riigis naudivad oma toodete ja detailide madalaid transpordikulusid. Juhituna ettevõtlust soosiva valitsuse poolt, mille prioriteet on välismaiste otseinvesteeringute ligitõmbamine, eristab Makedoonia end julgelt oma ümbruskonnast.

"Me oleme kavandanud ulatusliku majandusprogrammi, et parandada ettevõtluskliimat riigis," ütles Zoran Stavreski, asepeaminister majanduse alal. "Oleme sisse viinud väga lihtsa ja otsese lähenemisviisi suuremate strateegiliste otsuste tegemiseks ja investorite jaoks märkimisväärselt lühendanud administratiivseid protseduure. Oleme vähendanud liigset bürokraatiat."

Lisaks kõige atraktiivsemale maksupaketile Euroopas (proportsionaalne maksumäär 10% ettevõtte ja üksikisiku tulult ning 0% uuesti investeeritud kasumilt) uhkustab Makedoonia oma küllusliku, kõrge kvalifikatsiooniga ja konkurentsivõimelise tööjõuga. Invest Macedonia tegevdirektor Viktor Mizo ütles, et liigne tootmisvõimsus ja madalad keskmised palgad asetavad riigi suurepärasele positsioonile, et lõigata profiiti juhtivate tootjate uute ja usaldusväärsete asukohtade otsingutest oma äri laiendamisel ja ümberpaigutamisel. Kesk-Euroopa majandused kannatavad juba üleinvesteeringute ja välismaale suunduva tööjõu pärast, samas kui kaugemal idas asuvates riikides puudub äritegevuseks vajalik stabiilsus. Makedoonia haridusasutused on pühendunud sisenevate investorite spetsiifiliste vajaduste rahuldamisele, koolitades tulevasi töötajaid.

Sektorid, kus Makedoonial on märkimisväärne konkurentsieelis, on autoosad, info- ja sidetehnoloogia, agrotööstus ja toiduainete töötlemine, farmaatsia ja meditsiiniseadmed. Riik sobib eriti hästi kõrge väärtusega tööjõumahukate toodete tootmiseks, nagu turvasüsteemid, elektroonika, plastist täppistooted ning alumiiniumist ja tsingist survevalu- ja terasest valudetailid. Lisaks on Makedoonia oma unikaalse mandrilise ja Vahemere-lähedase kliimaga esmaklassiline asukoht keskkonnasõbraliku põllumajandustootmise, mahetoidu, usaldusväärsete toiduainetööstuse tehnoloogiate ning kvaliteetsete toiduainete maine poolest.

Et täiendavalt kaasa aidata välismaiste otseinvesteeringute sissevoolule riiki, on valitsus lisaks üldistele stiimulitele juurutanud spetsiaalsed stiimulid ettevõtete jaoks, mis töötavad nelja tehnoloogilis-tööstusliku arengutsooni piires (vabamajandustsoonid). Investoritele on neis tsoonides määratud kümne-aastane ettevõtte tulumaksusoodustus ja kuni viieprotsendise määraga üksikisiku tulumaks esimese viie aasta jooksul. Nad on vabastatud käibe-, tolli- ja aktsiisimaksu tasumisest kaupade, toormaterjali, seadmete ja masinate eest.

Tsoonid hõlmavad infrastruktuuri, mis võimaldab ühendust maagaasi-, vee- ja elektrivõrguga ning ligipääsu rahvusvahelisele teedevõrgule.

Ulatuslik stiimulite pakett koos mainekujunduse kampaaniaga "Investeeri Makedooniasse" on riigi kindlalt maailma investorite kaardile pannud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing