Tõnis Oja • 27. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Saku Õlletehas läheb Carlsbergile

Briti õlletootja Scottish & Newcastle võttis vastu Taani Calsbergi ning Hollandi Heinekeni ühispakkumise, mis toob endaga kaasa selle, et Saku Õlletehase suuromanik BBH läheb täielikult Carlsbergi omandusse.

Carlsbergi aktsia reageeris Kopenhaageni börsil pea viieprotsendilise langusega, 532 Taani kroonini.

Ehkki üldiselt peetakse tehingut heaks, kujunes Carlsbergi jaoks hind ilmselt liiga kõrgeks. Ettevõte kavatseb tehingu finantseerimiseks emiteerida kuue miljardi dollari eest aktsiaid ning võtta lisaks ka laenu.

Saku Õlletehase aktsia hind ei reageerinud tehingule mitte kuidagi. Aktsia hind jäi reedel neljapäevase sulgemishinnale, aktsia käive oli 0,7 miljonit krooni. Investorite osavõtmatus on ka täiesti mõistetav, sest esialgu pole teada, mida ülevõtmine õlletehasele tähendab.

Usun, et esialgu ei tähenda see mitte midagi. Carlsbergi esmane huvi on Venemaa õlleturg, mida loetakse kõige kiiremini kasvavaks maailmas. Tuleks võtta ka arvesse, et alles tänasest said ülevõtjad ligi BBH finantsprojektsioonidele ning seetõttu väga kiireid otsuseid loota ei ole.

Kuna olukord finantsurgudel ei ole eriti kiita, on järgnevate aastate märksõnaks kulude kokkuhoid. Kolme aasta pärast loodab Carlsberg kokku hoida 162 miljonit eurot.

Seetõttu pole ka võimatu, et Saku Õlletehas võidakse ära müüa, sest tõenäoliselt jääb Eesti turu kasv Venemaale selgelt alla. Saku Õlletehase turuväärtus on 1,5 miljardit krooni, millest 75 protsenti hakkab kuuluma Carlsbergile.

Calsberg ja Heineken loodavad, et ülevõtmine viiakse lõpuni veel teises kvartalis.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt