Hoiupank on surnud, elagu Hansapank!

ÄP 29. jaanuar 2008, 00:00

Ühinemise põhjustena tõid asjaosalised välja eri versioone, neist kõige kindlamaks versiooniks peeti Hoiupanga juhtide võetud 230 miljoni kroonist laenu Daiwa pangast, millega Olari Taal, Aare Kilp, Heino Viik, Juta Maar, Priit Haller ja Marcel Vichmann ostsid eelneva aasta sügisel välja Hoiupanga aktsiaemissiooni.

Hiljem Hoiupanga juhi kohalt tagasi astunud Aare Kilp väitis, et Hoiupanga emissiooni ebaõnnestumine oleks tähendanud raskusi ka teistele pankadele. "Minu hinnang on, et Eesti rahasüsteemil oleks eelmise aasta lõpul puudu jäänud 2,5 miljardit krooni, mis oleks seadnud küsimärgi alla, kas riik ilma välisabideta üldse välja veab," rääkis tollal Äripäevale Kilp. Tema sõnul jäi Hoiupangal rahakriisi situatsioonis kaks võimalust - kiiresti ühineda või kiire aktsiaemissioon.

Vähem kui kuu hiljem teatasid Hansapank ja Hoiupank, et ühinemine jääb ära. Põhjuseks olevat kahe panga liitmise liigkeeruline protsess. Tuleks luua hoopis uus pank, väideti. Pankade juhid olid vastakatel seisukohtadel. Hoiupanga juht Aare Kilp sõnas, et läbirääkimisi tuleb otsast alata. Hansapanga nõukogu esimees Hannes Tamjärv väitis, et läbirääkimisi jätkatakse muudetud kujul. Hansapanga asutajaliikme, endise Kekspanga asepresidendi Heldur Meeritsa juhitav ühiskomisjon hakkas välja töötama täpseid liitumistingimusi, uue panga äriplaani ja strateegiat.

1998. aasta aprill oli tähtaeg, mil kuuele Hoiupanga juhtivtöötajale kuuluv Hoiupanga Töötajate AS pidi maksma tagasi 230 miljoni kroonise laenu. Raha neil aga ei olnud. Hoiupanga aktsia hind langes oluliselt.

Pankurid olid sunnitud kasutama salajast pääseteed: laenulepinguga koos sõlmitud Daiwa ja Hoiupanga vahelist optsioonilepingut, mille kohaselt pidi Hoiupank maksma Daiwale aktsiate tegeliku hinna ja laenusumma vahe. See aga maksis Priit Hallerile ja Aare Kilbile töökoha, mis küll kompenseeriti üle kuue miljoni krooniga. Selle tulemusena ostsid Hoiupank ise välja kuus miljonit aktsiat, kuid krediidiseaduse järgi ei tohi krediidiasutus oma aktsiaid osta. Hoiupank ostis oma aktsiad Eesti Panga loal.

Vahepeal toimunud info avalikustamine viis aprillis Hoiupanga ja Hansapanga teist korda liitumiskõnelusteni. Algselt plaanitud aktsiate jaotumise suhe 37% Hoiupangale ja 63% Hansapangale tekitas Hoiupanga aktsionäride ja tegevjuhtide seas vastuseisu, kuid teisel ühinemiskatsel tegi Hoiupank ettepaneku sellistel tingimustel liituda. Seda, et tegelikult oli tegemist Hoiupanga ülevõtmisega Hansapanga poolt, kinnitab ka uue liitpanga tippjuhtide nimistu - enamik neist töötas varem Hansapangas. Hoiupanga tippjuhtidest pakuti vaid suhtekorraldusjuhi ametikohta. "Eks iga ühinemise puhul tahetakse peale kulude kokkuhoiu ka parimaid töötajaid leida," kommenteeris Ühispanga asepresident Margus Schults asjaolu, et enamik tippjuhte on praegusest Hansapangast.

Juuli teisel poolel kogunes Hoiupanga peahoone juurde paarsada musta riietatud inimest, kes saabusid hiljuti 70aastaseks saanud Hoiupanga matustele. Pärast pooletunnist kogunemisaega alustas Hoiupanga kirjadega sangadega kasti vedav punane universaal matuseteekonda Türisalu panga poole.

Matusetalitluse üks osa oli ka Hoiupangaga seotud esemete tuhastamine, millele järgnes peiepidu Sossi klubis. Hoiupank oli surnud, elagu Hansapank!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing