Kinnisvarafirmad kukkusid kõrgelt kolinal

ÄP 29. jaanuar 2008, 00:00

1997. aasta novembri kuulutustelehes Kuldne Börs pakkus kinnisvara maakleri teenust pea sada firmat, kevadeks oli nende arv kahanenud kümnendiku võrra, eelmise nädala lehes oli kuulutusi vaid veidi rohkem kui seitsmekümnelt kinnisvarafirmalt.

Firmade raske seisu põhjusi pole vaja kaugelt otsida. Pankadel laenamiseks raha peaaegu pole ning kui raha leitaksegi, on laenuintressid kõrged. Kinnisvarafirmade esindajate sõnul on pea olematute laenuvõimaluste tõttu tehingute arv kahanenud mitmeid kordi.

Olukord sarnaneb üheksakümnendate esimesel poolel Soomes ning Tšehhis toimunuga, kui neis riikides leidis aset Eesti praeguse seisuga võrreldav majandussurutis. Sealsed kinnisvaraspetsialistid kinnitasid juba suvel, et pärast börsikriisi hakkavad kinnisvarafirmad ridamisi pankrotti minema.

Üks anonüümseks jääda soovinud Eesti kinnisvarafirma juht nendib, et mõnel kuul puuduvad sissetulekud täielikult. Ehkki kinnisvara vahenduse firmadel on tänu töötajate tulemuspalgale püsikulud väikesed, tekib siiski olukord, kus kulud ületavad minimaalse käibe juures tulusid.

Kokku kulub kuus kuue-seitsme maakleriga vahendusfirmas tahes-tahtmata mitukümmend tuhat krooni. Ühe kuu käive peaks olema seega vähemalt poolsada tuhat krooni, mis tähendaks, et iga maakler teeks kuus vähemalt ühe tehingu. Praktika näitab, et ei tee.

Kuni kevadeni Hussari kinnisvarabüroos maaklerina töötanud Argo Piirsalu rajas koos sõbraga Rio-nimelise kinnisvarafirma. Renditud ruumides tehti remont ära, kuid kaugemale ei jõutudki, sest käive peaaegu puudus ning uksed tuli kinni panna.

Praegu (1998) töötab Piirsalu taas Hussaris ning püüab enda sõnul vähemalt ühe tehingu kuus ära teha. "Aeg on halb," tõdeb ta. Probleeme pole ainult väikestel ning uutel kinnisvarafirmadel, ka vanad tegijad on raskustes. Kinnisvaraärimeeste vaimsesse ladvikusse kuuluv Hillar Viks kavatseb endanimelise firma rendile anda ning vastutusekoorma uue tegevdirektori õlule lükata.

"Kinnisvaraäri ei too enam sisse, uus juht saab hirmsa vastutuse, kulusid tuleb palju kokku tõmmata," seletab Viks.

Ühispangale kuulunud Rime Kinnisvara otsib suurtelt kinnisvarafirmadelt toetust, kuid gigantide arvates pole mõtet väiksemaid tegijaid enda külge liita.

Rime tegevjuht Aivar Aigro kinnitab, et ühinemisläbirääkimisi on peetud, tema sõnul on firma viimaste kuude lõikes kahjumis.

Sarnaseid näiteid võib tuua ka suurte firmade kohta. Kehva seisu ning viimaste kuude kahjumit tunnistavad viiest suurfirmast kaks - Pindi Kinnisvara septembri kahjum oli 50 000 krooni, Uus Maa jäi oktoobris miinusesse rohkem kui 100 000 krooniga.

Kümme aastat hiljem, pärast suurt rallit sektoris, võime samuti tõdeda: "Aeg on halb." Väikearendajad praevad end omas mahlas, suured vaatavad pealt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:41

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing