28. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Lapse jaoks on F nagu Fanta

Teeme ühe asja kohe selgeks. Minul lapsi veel pole.

Seetõttu võib järgnev kirjatükk lapsevanematele täiesti ülearune tunduda, sisaldamata neile midagi uut.

Aga minu jaoks oli tegemist suure üllatusega, ja neile, kes minuga koos vaimupimeduses on istunud, teadmiseks - laste bränditeadlikkus on väga kõrge. Jah, tean kuivõrd olulised on brändid juba 10aastaste elus, aga hiljuti veetsin mõned tunnid kahe 2aastase seltsis.

Mõnda aega mängisid nad omavahel, siis leidsid aga vanad head puuklotsid, millel tähed iga külje peal. Käisid neid aeg ajalt meilegi näitamas. E on emme täht.

Aga kas teadsite, et F on Fanta täht?

Kas teadsite, et kaheaastased teavad mõlema vanema automarke, ning seda, et täna käidi Rimis, mitte Selveris ja tsiteerivad laulu kauakestvast turbodiislist? Noh, mina küll ei teadnud.

Nii väikestel lastel ei ole veel võimet tegelikkust fantaasiast eristada. Seega ei suuda nad vahet teha niisama lõbusa multifilmi ja neile suunatud reklaamsõnumiga tegelase vahel.

Teadlaste hinnangul näevad alla 3aastased lapsed aastas kuni 40 000 reklaami. Lisaks on ju ka erinevad (multi)filmikangelased kaubamärgid.

Kui Ameerikas küsiti 4aastastelt, kas neile maitseb rohkem Käsna-Kalle või tundmatu tegelasega pildiga makaroniroog, eelistasid lapsed muidugi Käsna-Kallega, samas peaaegu poole kallimat toitu.

Sarnased katsed on näidanud, et lapsed eelistavad McDonald'si brändiga toitu täpselt samale toidule, millelt on eemaldatud vaid Mc-i kaubamärk. Kui tuua paralleel lähemalt, siis on ju ka meil müügil Lotte mahlajoogid.

Aga kindlasti on vahe ka sellel, mida reklaamitakse. Võib-olla silmakirjalikult näib mulle mahl eetilisemana. Niisiis, ehkki paariaastaste brändieelistustega manipuleerimine tundub mulle juba iseenesest vale, võib reklaami ka heal eesmärgil rakendada.

Probleem on pigem rämps(toid)u puhul, tervislikku elustiili võiks propageerida küll. Kui seda aga ei tehta, reklaamiturg end reguleerida ei suuda ja kuri karjas, saab lapsi reklaami eest kaitsta mitmel moel. Näiteks võib lastele suunatud reklaami üldse ära keelata.

Jah, ka see on võimalik, näiteks Rootsis ei tohi telereklaam olla suunatud alla 12aastaste laste tähelepanu võitmiseks. Tegelikult leiavad turundajad sel juhul mingi muu kanali, mõne teise - ja võib-olla raskemini kontrollitava võimaluse.

Vastus on pigem see, et reklaamitegijad tunnetaksid vastutust ja teaksid, et mis võib luua, võib ka lõhkuda.

Ehk ei ole vaja igasuguste vahenditega müüa ja äkki ei lõppegi maailm otsa, kui kliendile mõnel puhul pehmelt "ei" öelda.

Autor: Kent Raju

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt