Kulusäästlik tootmine tugineb tarkvarale

Aleksander Miina 30. jaanuar 2008, 00:00

Uus ressursside planeerimise tarkvara toetab selliseid kulusäästliku tootmise printsiipe, nagu pidev parandamine, klientide parem teenindamine, partnerlus jms.

Varasemad seisukohad kulusäästlikus tootmises ERP (Enterprise Resource Planning - ettevõtte ressursside planeerimise tarkvara) süsteemidest oli selline, et need tarkvarad ei toeta kulusäästlikku filosoofiat.

Tuletame kõigepealt meelde, mis on kulusäästlik tootmine. Toyota tootmissüsteemist (TPS) sündinud kulusäästliku tootmise (inglise keeles Lean Manufacturing) ideed on suunatud ettevõtte tegevuse parandamisele väärtuse lisamise abil nii toodetesse kui ka protsessidesse, aga ka tervesse organisatsiooni.

Kulusäästlik tootmine ei ole ühe päeva lõbu ning vajab pikemat pühendumist, mis omakorda väljendub pideva parandamise põhimõttes. Kulusäästliku tootmise rakendamine vajab iga töötaja pühendumist, ehk siis teiste sõnadega: kulusäästlik tootmine peab olema ühe tootmisettevõtte töö tegemise filosoofia.

ERP tootmistarkvara pakub terviklikku lahendust tootmisettevõttele. See katab kogu tootmisahela alates planeerimisest kuni toote valmimiseni. ERP tarkvara võimaldab ühe tarkvarapaketi abil organiseerida pakkumisi, müüki, tootmist, valmistoodete ja materjali ladu, toorme ostmist, töövahendite hooldust, kvaliteedi kontrolli ning seostada seda kõike raamatupidamisega ja finantsaruandlusega. Sellele lisaks aitab tootmistarkvara ehitada partnerite - tarnijate ja klientide - võrgustikku, vastava mooduli kaudu. On veel võimalusi, mis võivad sõltuda konkreetsest tarkvarast.

Kuidas siis üks ERP tootmistarkvara võib aidata kulusäästliku tootmise rakendamist? Üks põhitegevusi kulusäästliku tootmise filosoofias on kulu (või siis väärtust mittelisavate tegevuste) kõrvaldamine protsessidest.

Väga raske on töötada või arendada protsessi, mida sa ei tunne või mida sa ei näe. ERP tarkvara on ühe ettevõtte kesknärvisüsteem. Ta kannab kõik definitsioonid, kõik andmed, salvestab kõik ettevõtte tegevused ning selle kaudu annab võimaluse protsesside mõõtmiseks ja analüüsimiseks - ka kulusäästlike printsiipide rakendamise tulemuste mõõtmiseks.

Lisaks võimaldavad paljud tarkvarad simuleerida olukordi ning vastata "Mida siis, kui?" tüüpi küsimustele selleks, et analüüsida paremini kõikvõimalikke alternatiive.

Kulusäästliku filosoofia rakendamise projekt ei lõpe kunagi - niipea, kui esimesed eesmärgid on saavutatud, määratakse järgmised ning minnakse edasi. See, mis on hea täna, ei ole seda enam homme. Tootmistarkvara omab kõiki praeguse olukorra andmeid - hetkeseisu enne uusi muudatusi. Niipea kui parandused on tehtud ning uued andmed on sisestatud süsteemi, algab uus etapp: uued eesmärgid, uued protsessi definitsioonid, uued tegevused. Ja niimoodi pidevalt edasi.

Klienditeenindamine peab olema üks peamisi tootmisettevõtte fookusi. Kulusäästliku tootmise rakendamine peab kindlasti olema realiseeritud ka selles valdkonnas. Siis, kui väärtust mittelisavad tegevused on kõrvaldatud klienditeenindamise protsessist, kaovad ka hilinemised, mittevastavused, vead ning lisakulud. Saavutatud protsess on otsene ja töökindel ning teeb äritegemise kliendile lihtsaks. ERP tarkvaras on selle abiks mõeldud kliendi suhete juhtimise moodul (Customer Relationship Management - CRM). CRM-mooduli peamine funktsioon on teha klientidega suhtlemise protsess läbipaistvamaks lihtsa informatsiooni (hinnad, tooted, toodete konfiguratsioonid, tellimuste esitamine, tellimuste kinnitamine, arved, toodangu praak jne) saamise, edastamise ja analüüsimise kaudu.

Kanban on selline tootmisprotsessi organiseerimise viis, kus ei eksisteeri tavapäraseid tootmistellimusi ja seega ei ole kulu, mis on sellega seotud. Materjalide ja pooltoodangu liikumisi protsessis kontrollitakse füüsiliste signaalide kaudu, mida nimetatakse kanban'ideks. Nendeks võivad olla paberkaart, karp, kleeps või elektrooniline signaal.

Kanban'idel märgitakse vajalik informatsioon materjalide või pooltoodangu vajaduseks: mis materjal, millisesse operatsiooni, milline kogus, lisaks võib olla signaali järjekorra number või tüüp. Lihtne tootmisprotsess ei vaja spetsiaalset tarkvara - füüsilised kanban'id asendavad tootmistellimusi. Kuid juhul kui tootmisettevõte omab keerulisemat tootmist, suure nomenklatuuriga ja suure kliendibaasiga, siis ERP tarkvara aitab. Tootmistarkvara väljastab automaatselt elektroonilised kanban-signaalid, arvestades kõike ettevõtte vajadusi ning kasutades ettevõtte ressursse optimaalselt. Selle tulemusena ei teki probleemi klienditellimuste õigeaegse täitmisega, tõstes tootmisprotsessi organiseerimise ja koordineerimise järgmisele tasandile.

Kulusäästliku tootmise printsiibid ei rakendu ainult tehase seinte vahel, kuid on suunatud ka väljapoole. Samamoodi on ka ERP tarkvaraga: ta võimaldab luua ühenduse läbi terve tarneahela, suurendades suhtlemise ja informatsiooni edastamise kiirust tootmisettevõtte klientidelt tema tarnijateni ja tagasi. Tulemus on selge: õigeaegsed tellimuste täitmised, üleliigsete liigutuste vähenemine ning rahulolevad kliendid.

Tänapäeva elektroonilised tööriistad tegid võimalikuks kulusäästliku tootmise printsiipide rakendamise igas tööstussektoris ning lisaks sellele ka teeninduses. Esmapilgul paistab, et suur ERP tarkvara ei sobi lihtsate kulusäästlike printsiipidega. Süsteemi kasutades ja uurides on lihtne leida, et tootmistarkvara funktsionaalsus toetab kulusäästlikku tootmist ning aitab saavutada parema tulemuse just seal, kus tootmisprotsessi organiseerimine on raskem. Üks hea ERP süsteem on lahutamatu komponent ükskõik millisest kulusäästlikust initsiatiivist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing