Kalakasvatus soovib haruldast tuurakala müüa Venemaale

Mariliis Pinn 30. jaanuar 2008, 09:28

Narva lähedal asuv kalakasvatus Störfisch
kavandab tuurakala eksporti Venemaale, kuigi seda saab teha vaid
keskkonnaministeeriumi eriloa alusel.

Tuura ekspordiks on vaja keskkonnaministeeriumi luba, kuna looduslikud tuurlased kuuluvad haruldaste liikide hulka ja nendega kauplemist reguleerivad rahvusvahelised lepingud, vahendas Postimees.ee.

Looduses kasvava tuura püük on Venemaal keelatud. Seega ei tohi seda ka müüa, kuigi tuur on venelaste jaoks väga hinnatud kala.

Eesti Elektrijaama jahutusvee kanalis, mille vesi on kümmekond kraadi looduslikust veest soojem, saab edukalt kasvatada paljusid kalu ning tuura kasvatakse seal juba mitu aastat.

Tuurlaste kunstlik paljundamine ja kasvatamine on keerulisem kui forelli kasvatamine, sestap avanes võimalus tuurakala müüa alles mullu.

Tänavu kavatsetakse Venemaale müüa sadakond tonni tuura. Lääne-Euroopat varustavad selle kala sealsed farmid. «Prantsusmaal ja Itaalias on vajadus rahuldatud ja meil ei jää muud üle kui müüa Venemaale,» ütles Störfischi juhatuse liige Jaak Võsu.

Tuura ekspordiloa vormistab Keskkonnaministeerium, kes käis kalakasvatuses kontrollimas, kas kalad on ikka olemas.

«Just see ongi oluline, et see kala ka tegelikult olemas oleks ja ta ka välja viidaks, et meie poolt välja antud lubadega ei legaliseeritaks Venemaal illegaalselt püütud kala, et Venemaa siseturul ei näidataks meie luba, aga kala on tegelikult püütud Kaspiast,» selgitas keskkonnaministeeriumi peaspetsialist Kadri Alasi.

Mitu sajandit tagasi olevat ka Eestis tuur üsna tavaline söögikala olnud. Praegu on tuur meil haruldane delikatess. Jaak Võsu hinnangul võib lähitulevikus Eestis maha müüa paarkümmend tonni tuura aastas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. January 2008, 09:27
Otsi:

Ava täpsem otsing