30. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Müüja ja ostja kindlustunne

Pole pealtnäha midagi lihtsamat, kui osta kaupa, see teisest maailma otsast kohale toimetada ning siin maha müüa. Olemas on internet info hankimiseks ja võimalus lennukile hüpata. Üha rohkem on maailm meie ümber kui üks suur küla, kus kõik tunnevad kõiki ja globaliseerumine on kaasa toonud kommete ja (äri)tavade ühtlustumise.

Päriselt kõik nii lihtne ei ole. Isegi naaberriikidega suheldes võib ootamatult komistada erinevast kultuuritaustast tulenevale vääritimõistmisele. Alati jäävad alles riskid suheldes uute tarnijatega.

Kus on riskid, leidub ka võimalus riske maandada. Müüjale pole midagi lihtsamat kui nõuda enne kauba teelepanemist ettemakset. Ostja jälle tahaks enne raha ülekandmist kauba kätte saada ja sellele pilgu peale heita. Leidub kompromiss: kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem.

Pangad on eksportijatele-importijatele neutraalse vahemehena abikäe ulatanud. Parim viis vähese koostöökogemusega lepinguosalistel omavahel arveldada on kasutada akreditiivi. Akreditiivi väljaandmisega annab pank lubaduse maksta kauba eest raha, kui müüja tõestab oma tarnekohustuste täitmist pangale esitatud dokumentidega, nagu näiteks arve, transpordi- või kaubakindlustusdokument. Akreditiivi kasutades on saavutatud see, et ostja loobub kauba ülevaatamisest enne maksmist, kuid võib kindel olla, et kaup on ikkagi teele pandud; müüja aga loobub ettemakse nõudest, kuid saab raha kättesaamises kindel olla.

Usalduse kasvades on järgmine samm riskide maandamiseks pangagarantiid. Erinevalt tootjagarantiist on pangagarantii palju lihtsam teenus: kui garantii saaja veendub, et tema äripartner pole oma lepingulisi kohustusi täitnud - näiteks toimetanud kaupa kohale või maksnud kauba eest - võib ta pangalt hüvitist nõuda. Lepingu rikkumise tõendamiseks piisab pangale garantiisaaja kirjalikust kinnitusest. Pangagarantiid peaks kuuluma iga vastutustundelise rahvusvahelise äriga tegeleja igapäevasesse arsenali.

Kirjeldatud pangateenuste parim omadus on nende paindlikkus. Vastavalt iga äritehingu tingimustele saab üles ehitada just sellise akreditiivi või garantii, mida osapooltele vaja on. Pangad reeglina saavad huvilisi juba enne lepingute sõlmimist parima riski maandamise viisi osas nõustada.

Praegu on maailm meie ümber ebakindlam kui veel paar aastat tagasi. Seega on parim viis rahvusvahelist äri teha riske maandades.

Autor: Age Trink

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt