ÄP fototoimetus • 30. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Riik, ära kustuta eluasemelaene

Kooskõlastusringil on seaduseelnõu, mille järgi riik kustutaks paljulapselistel peredel osa eluasemelaenust. Konkreetselt on eelnõus juttu, et riik tuleks appi kolmanda lapse perre sündides. Idee ei ole iseenesest uus - et riik ulataks eluasemelaenu võtjatele abikäe, selle on välja käinud Keskerakond.

Äripäeva toimetus ei toeta eluasemelaenu võtjate riiklikku abistamist, ehkki põhjendused võivad tunduda õilsad.

Ühtede toetamine - põhimõtteliselt teiste arvelt - võib tekitada uut ebavõrdsust. Kes on varasematel aegadel, kas või iseseisvuse algusaastatel, mil laenu üldse ei saanud või kui, siis üüratu protsendiga, korteri ostnud või maja ehitanud, võib hambaid kiristada.

Et ära kiirusta - lükka oma tööd ja tegemised edasi rikka riigi aega.

Ebavõrdne on see ka nende paljulapseliste perede suhtes, kes eluasemelaenu saamiseks ei kvalifitseerugi. Sellisel juhul toetataks juba järjel inimesi, kelle pank on maksujõuliseks hinnanud.

Vaesemad küsiks: mis meil sellest kasu?

Kolmandaks võib niisugune samm õhutada uuesti laenubuumi, mida riigil kindlasti pole mõtet teha. Musta stsenaariumi - majanduse järsu aeglustumise, tööpuuduse kasvu, laenuintresside tõusu - korral peab riik laenuvõtjad plindrist päästma.

Selle toetusmeetmega võib riik avada laeka üha uuteks ja uuteks toetusteks erinevates valdkondades, millega deformeerub põhimõte, et inimesed peavad eelkõige ise püüdma oma eluga hakkama saada. Ja alles kaugema järgu meetmena jääma lootma riigi peale.

Teisalt - osa eluasemelaenu kustutamist võib vaadata kui demograafilist meedet sündimuse tõstmiseks. Ja kui uus ilmakodanik sünnib sealjuures parematesse elamistingimustesse, mis peaks selle vastu olema?

Ent laenu osalise kustutamise seos sündimuse tõusuga on liiga kaudne: eluasemelaenu võtnud ja hetkel kahelapselised pered.

Sündimuse tõstmiseks on tunduvalt efektiivsemad peretoetused, nende hulgas näiteks vanemahüvitis palga säilitamise näol 19 kuuks, suurem tulumaksuvaba miinimum paljulapselistele ja

õppelaenu osaline kustutamine. Need toetused jõuavad palju otsemini perede ja lasteni, tegemata põhjendamatut ringi läbi pangandus- ja kinnisvarasektori.

Kuid - miks mitte arvestada mingit liiki peretoetuse määramisel muude tegurite hulgas ka pere laenukoormust. Aga kustutada automaatselt osa eluasemelaenust ainult lastearvu näitaja alusel on natuke kirvetöö moodi.

Igasuguste toetuste põhimõte olgu see, et neid saaks need, kes toetust tõepoolest vajavad.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt