Kõigil sinisilmadel on ühine esivanem

31. jaanuar 2008, 17:26

Kõik sinisilmsed inimesed pärinevad ühisest
esivanemast. Taani Kopenhaageni ülikooli teadlased leidsid, et põhjuseks on
umbes kuus kuni kümme tuhat aastat tagasi tekkinud geenimutatsioon.

„Kõigil meil olid algselt pruunid silmad,” ütles Kopenhaageni ülikooli raku- ja molekulaarmeditsiini osakonna professor Hans Eiberg. „Mutatsioon muutis OCA2-geeni ning lülitas pruunide silmade tekke võimaluse välja.”

OCA2-geen kodeerib nn P-valku, mis osaleb melaniini tootmises. Melaniin annab värvi meie juustele, nahale ja silmadele. Lüliti ei blokeerinud geen OCA2 siiski mitte täielikult, vaid piiras melaniini tootmist üksnes silmaiirises.

Kui geen OCA2 oleks täielikult välja lülitunud, muutunuks inimesed albiinodeks – sel juhul poleks pigmenti ei juustel, nahal ega silmadel.

Sama mehhanism seletab ka, kuidas tekkis rohekas silmavärv, ka siin on küsimus silmaiirises leiduva melaniini koguses. Sinisilmsete puhul on tegu vaid väga väikese melaniinikoguse muutusega.

„Seetõttu järeldame, et kõik siniste silmadega inimesed on pärit ühisest esivanemast,” ütles Eiberg. „Kõik nad on pärinud sama geeniväljalülituse täpselt samas DNA-piirkonnas. Pruunisilmsete puhul varieerub melaniini tootmist kontrolliv piirkond nende DNAs üsna olulisel määral.”

Töö käigus vaadeldi mitokondri-DNAd ning võeti vaatluse alla eri riikides elavate siniste silmadega inimeste geenid. Geeniproove võeti näiteks Jordaanias, Taanis ja Türgis. 1996. aastal leidis Eiberg, et geen OCA2 mängib olulist rolli silmade värvi puhul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. January 2008, 17:15
Otsi:

Ava täpsem otsing