Piret Reiljan • 31. jaanuar 2008
Jaga lugu:

Aivar Rehe: me pole ?magav pank

Puhaskasumit kasvatas Eesti pankade hulgas kolmandat kohta hoidev Sampo Pank mullu 52 protsenti.

Sampo Panga juht Aivar Rehe ei nõustunud kahtlustega, et turust oluliselt kiirem laenukasv toob Sampo Pangale kaasa liigseid krediidiriske, sest otsustajana Taanis Kopenhaagenis asuv emapank Danske Bank on konservatiivne ja kontrollib olukorda.

"Risikide juhtimine on Danskes väga domineerival kohal ja meie oleme nende tugeva kontrolli all," sõnas Rehe.

Eelmise aasta Sampo tugeva laenukasvu veduriks olid Rehe sõnul suured ja keskmised ärikliendid. "Paljud suured kliendid otsustasid näiteks panka jagada kui mitte otseselt üle tulla," märkis Sampo juht.

Kodulaenude kasv oli Sampos turu kasvust umbes 10 protsenti kiirem, ulatudes mullu 44 protsendini.

"Kindlasti oli abi meie jõulisest reklaamikampaaniast," kinnitas Rehe. Juba pikemat aega on telepildis jooksnud soodsaimat laenu või lagede värvimist lubava Rehe ja äriklientide Samposse ületulekut näitavad reklaamid.

Alanud aastal liigub Sampo Pank Rehe sõnul 35-40protsendilise kasvu kursil. "Meie ei lähe majanduskasvu pidurdumisega kaasa, me pole magav pank," teatas ta.

Hansapanga Grupi tegevjuht Erkki Raasuke rääkis mullu septembris, mil kodulaenude kasv üle pika aja pidurdus, et laenuvõtmise kasvu muutumine kahanemiseks teda ei üllata.

"Ma ei taha küll hirmutada, aga me oleme praegu noateral ja pigem muutub see langus veelgi järsemaks," märkis Raasuke siis. Ta sõnas tol korral, et kogu laenuportfelli vaadates võib lähitulevikus tulla kvartaleid, kus kasv on olematu.

Sampo Panga jõulist laenukasvu Raasuke kommenteerida ei soovinud, Hansapanga aastatulemusi veel avalikustatud pole.

Ka Nordea Pank keeldus Sampo tulemusi kommenteerimast, märkides vaid, et eelmise aasta pangaturgu ilmestas jätkuv laenuturu kasv, mis aasta teises pooles aeglustus, ning ennustas, et sama tendents jätkub ka sel aastal.

SEB Eesti Ühispanga juhi Ahti Asmanni sõnul viitab Sampo mullune 57protsendiline laenuportfelli kasv 34protsendilise turu kasvu juures keskmisest jõulisemate krediidiriskide võtmisele.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas