Kinnisvara survestab börsi

Romet Kreek 04. veebruar 2008, 00:00

Reedel langesid kinnisvaraga seotud ettevõtete aktsiad - arendajad ja ehitajad.

Merko Ehituse aktsia hind langes kaks protsenti, Eesti Ehituse aktsia ja Arco Vara aktsia ühe protsendi, Kalevi aktsia hind taandus 1,1 protsenti. Ehitajate-arendajate käive oli väike nagu ka börsil laiemalt.

Kinnisvara on vaatamata pildi hägususele küllalti hea indikaator. Kui seal aktiivsus väheneb ja hinnad langevad, on tõenäoline, et müüjad lükkavad investeerimist ja tarbimist edasi. Kinnisvarast sai vahepeal rahvasport, nagu 1997. aastal börsile investeerimine. Viimases oli toona osalejate arv väike. Kinnisvara on aga paljudel.

Ober-Haus tuli välja kinnisvaraülevaatega, kus tulevikuprognoos oli väga mustades värvides. "Praeguseks peaks langeva majanduskasvu tingimustes olema selge, et kinnisvaraturul likviidsus väheneb veelgi ning surve hindadele suureneb. Juba praegu on võimalikud väiksemate arendajate pankrotid, ebakvaliteetsete ehitiste kahjunõuded, lisatagatiste nõuded, kuna oluline osa kinnisvarast on ostetud minimaalse omafinantseeringuga. Olulist elavnemist kinnisvaraturul aastal 2008 ei toimu. Tõenäoliselt on intressid ja pankade marginaalid kasvutrendis ning laenumahud riskide tõttu vähenemas. Tulevikku silmas pidades on siiski suurenenud mõnevõrra järsema kohandumise oht. Majandust ohustavad riskid peituvad eelkõige siinse kinnisvarasektori hinnaarengus ja tööturu pingete kasvus," kirjutas Ober-Haus.

Ehk kartkem halvimat, kuid lootkem parimat, nagu USAs samasse sektorisse investeerijad tavatsevad öelda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing