Paldiski Põhjasadama juhid on kosilaste tulekuks valmis

Peeter Raidla 04. veebruar 2008, 00:00

"Meie omanikud on valmis kõigiga läbi rääkima, kõik sõltub tehingu sisust ja hinnast," kinnitab Paldiski Sadamate juhatuse esimees Robert Antropov.

Samas ta lisab, et kõik need kaks aastat, mis ta sadama tegevjuhtkonna eesotsas on olnud, on ta oma vaimusilmas näinud pigem Port of Estoniat ehk siis kõiki Eesti suuremaid sadamaid ühendavat suurkontserni.

"Selleks on aga vaja riiklikku sadamapoliitikat, mille kujundamist me võimukandjate poolt pikisilmi ootame," lausub Antropov, kes kuulub ka ise praegu võimul olevasse Reformierakonda.

Antropoviga on sama meelt Paldiski Sadamate nõukogu esimees Aleksei Mürisep, kes peab Eesti Suursadama loomise ideed praegu aktuaalsemaks kui kunagi varem.

"Eesti sadamaäri ja transiiti üldisemalt peab vaatama laiemalt kui iga ettevõtte mätta otsast. Soodne asukoht ja riigi väiksus tingivad selle, et peaksime maailma transiiditurul tegutsema kui üks meeskond. Suures plaanis käib võitlus eeskätt naabermaadega - Soome, Venemaa, Läti ja Leeduga. Oma sadamate väljaarendatud infrastruktuuriga ning nii riigi- kui ka eraettevõtete vahel koostööd tehes, end ühiselt väljapoole reklaamides ja ühtset transiidipoliitikat ajades suudaksime märksa edukamalt naaberriikidega konkureerida kui praegu," leiab Mürisep. "Ent nii suursadama mõte kui ka meie võimalik ost-müük on alati olnud ideetasandil ning mingeid konkreetseid läbirääkimisi pole toimunud."

Läinud nädala reedel ilmunud venekeelne nädalaleht Den za Dnjom käis välja spekulatsiooni, et Tallinna Sadama nõukogu olevat Paldiski Põhjasadama ostu Reformierakonna kuluaarides juba ära otsustanud.

Sama spekulatsiooni edastas üks anonüümsust eelistanud allikas kümmekond päeva tagasi ka selle loo autorile, lisades, et otsus langetatakse lähimal nõukogu koosolekul.

Tallinna Sadama nõukogu esimees Neinar Seli kinnitab, et sellelaadsed väited on haige fantaasia vili.

"Teisipäeval toimub tõepoolest sadama nõukogu erakorraline koosolek, kuid selle erakorralisus on tingitud vaid Muuga sadama konteinerterminali ning Paldiski Lõunasadama kaidega seotud riigihangete tähtaja pikendamisest," nendib Seli.

"Paldiski Põhjasadama võimalikku ostu pole Tallinna Sadama nõukogu kordagi arutanud, jutuks on olnud vaid erinevad koostöövariandid. Ehk siis see, kuidas vältida eri sadamate investeeringute kattumist ja keskendumist ühele ja samale kaubagrupile," kinnitab Seli.

"Kõik ostud-müügid tehakse aga majandusliku põhjenduse alusel ning sellist põhjendust Paldiski Põhjasadama ostmiseks pole Tallinna Sadam veel leidnud," täpsustab Seli.

Tallinna Sadama nõukogusse kuuluv Isamaa ja Res Publica Liidu esindaja Indrek Raudne on Paldiski Põhjasadama võimaliku ostus suhtes otsekohesel arvamusel.

"See ei ole võimalik. Tallinna Sadam ei hakka kohe kindlasti Paldiski Põhjasadamat ostma," kinnitab Raudne ning soovitab vaadata Paldiski Sadamate seniseid investeeringuid ja nende tulusust.

Kuuldes üle miljardi krooni ulatuvat hinda, mida spekulatsioonide kohaselt olevat Paldiski Põhjasadama eest välja pakutud, hakkab Raudne naerma: "Osta on mõtet vaid siis, kui hind on soodne."

Pärast muutusi omanikeringis on Paldiski Põhjasadama omanik jäänud avalikkuse eest varjule.

Enam kui kümme aastat Eesti kütuseturul tegutsenud mõjukas kolmik - Aleksander Pototski, Aleksei Tšulets ja Aleksandr Nakonetšnõi -, kelle nimega on seotud kütuse- ja transiidifirmad Saurix Petroleum, Infast Oil, Tintrade ning ka Paldiski Sadamate AS, lagunes 2006. aastal pärast Pototski lahkumist firmade juhtfiguuride hulgast. Samal ajal tekkis omanikeringi Hollandi Antillidel Cura?aos registreeritud ettevõte CNP Investments NV. Samas jäid nii Tšulets kui ka Nakonetšnõi nõukogu liikmeks edasi. Paldiski Sadamate AS kuulubki sajaprotsendiliselt Cura?ao firmale. Tänavu jaanuari keskel edastasid Vene infokanalid teate, et Vene üks rikkamaid ärimehi Vladimir Lisin on valdusfirma UCL Hoilding BV kaudu omandanud kontrolli CNP Investments NV üle ning ühes sellega 50 protsenti ehitatavast Ust-Luuga kaubasadamast. Sellele, et CNP Investmentsi omanduses on ka Paldiski Põhjasadam, Vene kanalid tähelepanu ei pööranud.

Küsimusele, kas ka Põhjasadam kuulub nüüd Lisinile, vastas Aleksei Mürisep: "Vladimir Lisini nimi on mulle tuttav, kuigi isiklikult ma teda ei tunne. Ühe teise projekti raames teeme koostööd talle kuuluva ettevõttega, kuid Paldiski Põhjasadamaga ei ole temal ega tema ettevõtetel mingit pistmist."

Võiks järeldada, et Paldiski Põhjasadam arvati enne CNP Investmentsi müüki vara hulgast välja. Samas Mürisep ei öelnud, kes siis on ikkagi nende sadama tegelik omanik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing