Arrak: langusfaasid on paratamatud ja sageli ka ootamatud

1706-aripaev 04. veebruar 2008, 16:05

Majandusteadlane Andres Arrak leiab, et kui
käesolevat majanduse mahajahtumist ei oleks tulnud, oleks see tulnud kiiremas
korras esile kutsuda.

"Õnneks juhtus see ise, sest ei Eesti Pangal ega valitsusel pole taoliseks mahajahutamiseks piisavalt vahendeid. Niisiis, Eestis hakkab välja kujunema oma esimene normaalne majandustsükkel, millest kommunistidel õnnestus tõsi küll „suure mõttetegevuse tulemusena“ lahti saada," ütles Arrak.

Arraku sõnul on langusfaase vaja selleks, et lasta auru välja ettevõtete kasumitest ja töövõtjate palgasoovidest: "Ilma langusfaasita puuduksid stiimulid majanduse struktuurseteks ümberkorraldusteks ja ebaefektiivsed ettevõtted jätkaksid tootmist. Ka olematu tööpuuduse ei stimuleeri kuidagi tööjõu uuenemist ega ümber- ja täiendõpet."

Pool aastat on välis- ja siseanalüütikuid vaevanud küsimus, kas langusfaas tähendab ühtlasi miinuskasvu. "Heaoluühiskonnad tekitavad panikööre ja nende uskujaid. Ju hakkab Eestis elustandard juba piisavalt kõrgeks kujunema, et viimastele mängumaad jätkub. Tähelepanuväärne on seejuures, et mustemad stsenaariumid on pärinenud meie lähinaabritelt skandinaavlastelt. Samal ajal ajakirja Forbes omanik Steve Forbes on kogu aeg uskunud Eesti majandusmudeli elujõusse. Viimane positiivne sõnum pärineb JPMorganilt, kes usub Balti majanduste pehmesse maandumisse," rääkis majandusteadlane.

Arraku sõnul ei ole asi kasvutempo aeglustumises, langusfaasid on paratamatud ja sageli ka ootamatud. Tähtis on majanduse paindlikkus, mis omakorda sõltub tööturu paindlikkusest. "Üldtuntud majanduslik tõde on, et kui majanduses tervikuna on asjad põhimõtteliselt korras (ja Eestis nad on), siis ei saa isegi 1997.a. Aasi finantskriisi taolised välised šokid midagi väga ära rikkuda. Esiteks, hetkel taolist välist mõjutajat ei ole ja teiseks, eesti finantsturge kontrollivad suurusjärgu võrra suuremad finantsasutused," lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. February 2008, 16:05
Otsi:

Ava täpsem otsing