Andmebürokraat ettevõtte palgale?

ÄP 05. veebruar 2008, 00:00

Andmekaitse inspektsioon teeb tänases Äripäevas ettepaneku, et firmad võtaks tööle andmekaitse ametniku, kes hoiaks silma peal, et isikuandmete töötlemine käiks konkreetses firmas igati seaduslikult. Andmekaitse ametnik hakkaks pidama detailset registrit.

Äripäeva toimetuse arvates ei ole see hea mõte.

Isikuandmete kaitse seadus, eriti selle uus redaktsioon, mis hakkas kehtima sellest aastast, on üks pentsik asi - umbes sama vajalik nagu jalgratas kalale. Olime siiamaani isikuandmetega kenasti hakkama saanud, kuni järsku selgus, et kõik on valesti.

Furoori (? la kas sünnipäevaõnnitlused ja surmakuulutused on delikaatsed isikuandmed) on see põhjustanud kaugelt rohkem kui teised, n-ö tõsised ja vajalikud seadused.

Äripäev ei pea andmekaitse ametniku töökoha loomist mõttekaks kas või seetõttu, et seadusi, millest tuleb kinni pidada, on palju, ja miks on just isikuandmete kaitse eriliselt esile tõstetud.

Näiteks võiks ju igas firmas olla (firma palgal) ka oma maksuametnik, kes kontrollib maksudega seonduvat. Uue töökoha loomine on lisakoormus firma palgafondile, kuna see töökoht on mittetootlik, paisutades ettevõtte üldkulusid.

Seadused peaks olema sedavõrd lihtsad ja arusaadavad, et ei eelda spetsiaalselt eraldi inimese töölevõtmist.

Teemat on võimalik laiendada võtmes, et tegelikult ei ole isikuandmete kaitse seadus mõeldudki tavakodanike kaitseks, vaid peab silmas nn kõrgemaid eesmärke.

Avalikkuse eest ei taheta kaitsta tädi Maalit, vaid hoopis poliitikuid ja äriliidreid. Isikuandmete kaitse seadus on nagu kaitsekilp, mis hoiab prominentidest eemal tülikad ajakirjanikud ja paparatsod.

Sellisel juhul võiks olla tegu juba meedia suukorvistamise katsega. Aga võib-olla on see vandenõuteooria?

Oleme nõus, et on delikaatseid isikuandmeid, nt inimese tervislik seisund, põetud haigused, karistusregister, pangakonto seis jne, mida on vaja kaitsta.

Kuid neid on varemgi kaitstud, ja milleks oleks muidu üldse tarvis andmekaitseinspektsiooni.

Jääb mulje, nagu tahaks inspektsioon oma töökohustused ettevõtjate kaela veeretada.

Muude isikuandmete osas on internetist pea igaühe kohta võimalik (väikese otsingu korral) terve elulugu fragmentidest kokku panna.

Selle valguses tundubki andmekaitseinspektsiooni võitlus kuidagi ajast ja arust. Olgu peale, võitlus võitluseks, aga firmasse küll bürokraati palgale pole vaja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:19

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing