Silvia Kruusmaa • 4. veebruar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Pilvine taevas Eesti majanduse kohal selgineb

Kolme Balti riigi majanduskasv aeglustub majanduslanguse ohuta 5-8 protsendini, teatas JPMorgan Chase & Co.

Bloomberg tsiteeris JPMorgan Chase & Co Istanbuli ökonomisti Yarkin Cebeci, kelle sõnul ei ole ühtegi olulist ohu märki Skandinaavia pankadele, kellele kuuluvad Baltimaade suurimad laenajad, et globaalse laenuturu kokkukuivamine mõjutaks Balti riikide sisemist finantseerimist. "Näeme pehme maandumise märke, eriti Eestis," ütles Cebeci.

Hansabank Marketsi vanemanalüütiku Maris Lauri sõnul ei taba Eestit, Lätit ja Leedut kindlasti raske maandumine, sest see tähendaks majanduskasvu negatiivseks muutumist, mida aga praegune prognoos ette ei näe.

Praegu Eesti majandusega toimuvat nimetas Lauri majanduskasvu aeglustumiseks. Analüütiku sõnul on suurem paanika juba möödunud.

Lauri tutvustas eile panga tänavust esimest Baltimaade makromajandusprognoosi, mille kohaselt läbib Eesti majandustsükli põhja 2008. aasta algul ja aasta teises pooles järgneb majanduse aeglane kosumine. Läti läbis kolmandas kvartalis tipu ning Leedu jätkab veel tõusu, kuigi on tipule väga lähedal.

2008. aasta majanduskasvuks prognoosib Hansabank Markets Eestile 5%, Lätile 6% ja Leedule 7,5%. 2009. aastaks prognoosib Hansabank Markets Eestile 6% ning Lätile ja Leedule 6,5%.

Uudisteagentuur Bloomberg tsiteeris reedel ka peaminister Andrus Ansipit, kelle sõnul laekus ka riigeelarve jaanuaris täis. "Tulemused olid paremad, kui ootasime," lisas ta.

Äripäeva reklaami- ja turunduskonsultatsioonidirektor Ether Reieri sõnul on teatud optimismi täheldada ka reklaamiklientide seas. "Kahe viimase nädala ilmumised näitavad tõusutrende ja samamoodi ka müüginumbrid," lausus ta.

Kui majanduse mahajahtumist ei oleks tulnud, oleks see tulnud kiiremas korras esile kutsuda. Õnneks juhtus see ise, sest ei Eesti Pangal ega valitsusel pole selliseks mahajahutamiseks piisavalt vahendeid.

Pool aastat on välis- ja siseanalüütikuid vaevanud küsimus, kas langusfaas tähendab ühtlasi miinuskasvu. Tähelepanuväärne on seejuures, et mustemad stsenaariumid on pärinenud meie lähinaabritelt skandinaavlastelt. Samal ajal ajakirja Forbes omanik Steve Forbes on kogu aeg uskunud Eesti majandusmudeli elujõusse.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt