WSJ: investorite jaoks on Pekingi olümpiamängud juba alanud

05. veebruar 2008, 13:12

Nii nagu USA aktsiaturud panustavad USA
keskpanga intressikärbetele, loodavad Hiina investorid samamoodi Pekingi
olümpiamängudele, kirjutab The Wall Street Journal.

Eilne Hiina aktsiaturgude enam kui kaheksaprotsendiline tõus on paljuski tingitud laialdasel, ehkki võib-olla ebamõistlikul uskumusel, et riigijuhid kindlustavad olümpiamängude alguseks aktsiaturgude suurepärase seisu, kirjutab mõjukas majandusleht.

See uskumus püsib endiselt isegi siis, kui Hiina aktsiaturg on alates oktoobrikuisest tipust langenud 23 protsenti. Tegemist on esimese enam kui 20protsndilise langusega alates 2005. aastast.

Investorid usuvad, et Hiina võimud teevad kõik, et olümpiamängude avatseremoonial, mil seda vaatavad miljardid televaatajad, paistaks kõik väga hea välja. See puudutab nii õhu puhtust Pekingi kohal kui ka aktsiaturu seisundit.

Analüütikud ei usu, et juhul, kui aktsiaturg langeb liiga palju, hakkab valitsus siiski aktsiaid ostma. Pekingi võimudel on piisavalt võimalusi turgu mõjutada, alates välisinvestoritele investeerimise hõlpsamaks tegemisega ja lõpetades nn aktsiate üles rääkimisega. Tõsi, viimasest on kõrged riigiametnikud alates 2005. aasta algusest, mil oli juba näha ülekuumenemise märke, hoidunud. Aga võimude aktsiaturge soosiva hoiaku märgina oli näiteks eilse ralli põhjustanud uudis kahe uue aktsiafondi heakskiitmise kohta.

Tegelikult on positiivseid mõjutusi akstiaturule Hiina võimukoridoridest juba tulnud. Nii kirjutati väärpaberiturgude järelevalveorgani poolt kirjastatud ajalehes jaanuari kestel, kuidas ajalooliselt on olümpiamängud aktsiaturgudele positiivset mõju avaldanud.

Erinevalt teistest aktsiaturgudest on Hiinas kõige olulisemaks investorite baasiks kümned miljonid erainvestorid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. February 2008, 13:12
Otsi:

Ava täpsem otsing