ÄP fototoimetus • 5. veebruar 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Kogemus

Heaks koolituseks pean sellist, kus koolitaja näeb oma ülesandena mitte õpetamist, vaid õppimiseks tingimuste loomist. Hea koolitus seostub osaleja isiklike eesmärkidega. See esitab jõukohase väljakutse ja võimaldab kogeda edu, samas on turvaline ja toetav. Hea koolitus võimaldab kõigil aktiivselt osaleda ja õppida ka üksteiselt. See on lõbus ning arvestab osalejate taset, tempot ja vajadusi.

Pean saadud teadmiste kasutamist oluliseks. Kui seda ei toimu, teadmised ununevad, oskused ei kinnistu ning mõtteviis ja hoiakud ei muutu. Kui ei toimu muutust, siis mis oli üldse koolituse eesmärk?

Koolitus näitab muutuste võimalikkust ja suunda ning käivitab protsessi. Koolitusele järgnev kasutamine on aga see, mis tulemust toob.

Koolitus on hea, kui sa näed pärast selle lõppu, et inimestel silmad säravad ja on olemas tahe midagi muuta. Hea koolitus peaks olema energiline, sisaldama aktiivset arutelu, rollimänge ja näiteid elust. Koolitus peab osalejatele andma tugeva emotsionaalse laengu, koolitaja peab olema enesekindel, entusiastlik ja särav.

Koolitaja ega koolituse tellija ei saa võtta vastutust selle eest, et osaleja õpitut rakendama hakkaks.

Esialgu võiks kasutusele võtta kas või üks-kaks uut asja, kui need on muutunud harjumuseks, siis järgmised valida. On naiivne mõelda, et õpin koolituselt saadud kausta pähe ja seejärel olen tublim, targem ja osavam. Tegutseda tuleks sammhaaval. Siis on tulemused näha ja tekib soov edasi minna.

Üks tähtsamaid asju koolituste puhul on kindlasti korralik eeltöö - nii koolitaja kui ka õppija peaksid endale selgeks tegema, mis on koolituse eesmärk. Õppijal oleks oluline läbi mõelda, mida koolituselt täpsemalt oodatakse ja mida tahetakse pärast seda teistmoodi teha. Muidugi on koolitaja puhul oluline ka kirg ja armastus eriala suhtes ning tahtmine aidata õppijal edukalt hakkama saada.

Kui paljut koolituselt kasutama hakatakse, oleneb koolituse loomust. Kui tegemist on selgema sihiga koolitusega, on hea, kui õppija vähemalt üks-kaks olulisemat asja endaga kaasa viiks ja teisiti teeks.

Tulemust pole kindlasti näha järgmisel päeval. Käitumise muutmine võtab aega ning on inimeseti erinev.

Esiteks meeldivad mulle intensiivsed ja inspireerivad meistriklassid, kus üldjuhul on korraldajaks tuntud rahvusvahelised oma ala gurud. Näiteks olen kuulanud Manfred Kets de Vriesi, kuidas luua suur tulemusvõimega organisatsioon.

Teiseks armastan osaleda pikemale ajale jaotatud kahepäevastes tsüklites, mille käigus on võimalik omandada reaalseid teadmisi ja kogemusi. Samas on tsüklite vahel võimalik iseseisva töö käigus harjutada õpitut ning jagada eelmiste soorituste käigus läbielatut. Näiteks tooksin koolituse "Gruppide juhtimisest koostööni", kus Koidu Tani-Jürisoo ja Ruti Einpalu laiendasid teadmisi ja õpetasid väga konkreetsete tehnikate kasutamist, kuidas tagada soovitud areng teadliku grupiprotsesside juhtimise abil.

Üldiselt meenub enamik mu koolituskogemusi seoses välismaaga, Eestis olen koolitustel käinud suhteliselt vähe.

Siiski märgiksin ära mõni aeg tagasi Tartu Ülikooli juures korraldatud juhtimiskoolituse, mida pidasid professionaalsed tegijad ning mis jättis äärmiselt positiivse mulje.

Meeldejäävaks tegigi koolituselamuse see, et võimekad inimesed rääkisid adekvaatset juttu.

Protsentuaalselt ei oska hinnata, kui palju ma igapäevases töös sellelt koolituselt saadud teadmisi kasutanud olen. Kahtlemata avardas see mu mõtlemist ning lihtsustas mõningate tööga seotud otsuste langetamist.

Üldiselt leian, et iga omandatud kogemus tuleb inimesele kasuks.

Ma pole tegelikult eriti sage koolitustel käija.

Eesti kogemustest meenuvad mulle rohkem erinevad seminarid.

2-3 korda aastas külastan ka USAs ja Euroopas toimuvaid üritusi, kus 30-40 firmat presenteerivad end turistidele, ning leian, et just nendest üritustest on mul enda harimise mõttes kõige enam kasu olnud.

Teemad on presentatsioonidel erinevad, alates geenitehnoloogiast kuni IT valdkonnani välja.

Iga kord saab teada nii mõndagi uut ja huvitavat, mida on võimalik edaspidi kasutada ka praktilises töös.

Konkreetselt ei oska ma isegi välja tuua, milliseid sealt saadud teadmisi ja kus olen kasutanud, ent kahtlemata on need mu maailmapilti avardanud.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt