Clinton ja Obama heitlevad edasi, McCain kindlustas edumaa

06. veebruar 2008, 08:50

Sedamööda, kuidas Ameerika
presidendivalimiste nn superteisipäev veereb öösse, saab aina selgemaks, et
vabariiklaste esimeseks viiuliks saab senaator John McCain, kuid demokraatidest
senaatoreid Hillary Clintonit ja Barack Obamat ootab ees veel pikk omavaheline
võitlus.

Demokraatide kandidaadid Hillary Clinton ja Barack Obama rebivad hetkel tihedas heitluses, Clinton mõni samm konkurendist eespool. Esialgsete andmete kohaselt võitis Obama teisipäeval rohkemates osariikides, kuid Clinton jälle saavutas edumaa just seal, kus võit olulisem – ehk osariikides, mis saadavad lõppvalimistele rohkem delegaate.

Vabariiklaste ridades tõusis selgelt esile John McCain. Samas sai uut tuult tiibadesse ka mõnes osariigis võitnud Mike Huckabee (tulemused alles selguvad) ning samuti mõned osariigid enda nimele kirjutanud Mitt Romney lubab omalt poolt, et ei mõtlegi püssi põõsasse visata. Siiski võib tänase põhjal öelda, et McCainiga on neil aina raskem sammu pidada.

Californias, kandidaatidele kõige olulisemas osariigis, võitis demorkaatidest napilt Clinton ja vabariiklastest kinnistas oma edu McCain. Clintonit aitas see, et valimiskastide juurde tuli palju naisi ja hispaania keelt kõnelevaid elanikke.

USA valimissüsteem eeldab, et enne lõplikku parteidevahelist heitlust valivad mõlemad parteid kõigepealt oma nominendid, kes kinnitatakse parteide konventidel. Osariikides toimuvatel eelvalimistel selgitatakse delegaatide arv, kes saavad mandaadi hääletada konvendil oma kandidaadi poolt. Äsja lõppenud nn superteisipäeval osales valimistel 24 osariiki.

Demokraatidel on konvendil kokku 4049 delegaati ning võitja peab koguma 2025 häält. Vabariiklastel on 2380 delegaati, võiduks läheb tarvis 1191 häält.

Eri osariikidest saadetakse erinev arv delegaate – näiteks California eelvalimised on kõige olulisemad, kuna sealt kui kõige suurema elanikkonnaga osariigist läheb konventi kõige rohkem saadikuid. Samamoodi on rohkem väärt võitmist need osariigid, kus võitja saab endale kõik oma partei delegaatide hääled.

Kestvad eelvalimised ei luba siiski sajaprotsendiliselt ennustada, kelle mõlemad parteid oma ühtse ametliku kandidaadina lõpuks valimistulle saadavad. Mõlemal parteil on näiteks hulk delegaate, kes võivad konvendil ise otsustada, kelle nad valivad. Samuti on osariike, mille parteid on tänavu delegaadiõigustest ilma jätnud või mille esindajad saavad ise otsustada, kellele oma hääle annavad. Praeguse tähtede seisu põhjal otsustades peavad vähemalt Obama ja Clinton veel mitu kuud teineteise vastu kampaaniat tegema, et kindlustada endale koht oma partei lõpliku esindajana 2008. aasta novembris toimuvatel USA presidendivalimistel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. February 2008, 08:44
Otsi:

Ava täpsem otsing