Eesti Energia tahab suurima tuulepargi seisata

08. veebruar 2008, 07:42

Tuuleenergia vallas suuri plaane pidava
Eesti Energia tütarfirma ähvardab homme võrgust välja lülitada Eesti suurima,
Viru-Nigula tuulepargi.

OÜ Põhivõrk, kes vastutab elektritootjate ühenduses hoidmise eest elektrivõrguga, lubas tuulepargil juhtme seinast tõmmata, kuna tuulepark ei vasta võrgueeskirjas kehtestatud nõudmistele, kirjutas Postimees.

Tuuleparki käitava OÜ Nelja Energia juht Martin Kruus usub aga, et Eesti Energia, kes kavatseb ise jõuliselt tuuleenergiasse panustama hakata, soovib tütarfirma kaudu eraettevõtjatest tuuleenergia tootjad paika panna. «Kui meid välja lülitatakse, on see räige signaal väikestele tootjatele, et ärge tulge torkima.»

Põhivõrgu juht Lembit Vali kinnitas Postimehele, et võrgus püsimine sõltub ainult Nelja Energiast endast.

«Võrgueeskirjas on hulk nõudeid, millele tuulepark siiani ei vasta, ehkki neil on terve aasta olnud aega puuduste kõrvaldamisega tegeleda,» märkis Vali. «Neil oli ajutine võrguühenduse leping, mille pikendamiseks tegime ettepaneku, aga selle lükkas firma tagasi.»

Pikendatud lepingu kohaselt tohtinuks suurim, 24-megavatise võimsusega tuulepark toota vaid kolm megavatti energiat ning jäänuks ilma tuuleenergia tootmise toetusest.

Võrgueeskiri, mille tingimustele Viru-Nigula tuulepark ei vasta, kehtestatakse valitsuse määrusega, aga selle koostab põhivõrk, Tulemusena on Eestis praegu kõige karmimad võrgueeskirjad, millele Kruusi sõnul ei vasta ükski Euroopas toodetav tuulik.

Kruusi väitel leidub mullu 25. mail jõustunud võrgueeskirjas nõudeid, mis on esitatud justkui üldkehtivana, kuid pole tuulejõujaama puhul rakendatavad, samas pole eraldi selgelt välja toodud, millised nõuetest kehtivad tuulejaamadele ja millised mitte.

«Nii tuli lõpuks mitme nõude kehtimine üllatusena, eelmise aasta teises pooles hakkas tekkima arusaam, et meie tuuleparki ei peeta ilmselt sobivaks,» märkis Kruus. «Selle peale hakkasime kohe seadmeid projekteerima, praegu käivad tehastes katsetused.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. February 2008, 07:42
Otsi:

Ava täpsem otsing