Aivar Hundimägi • 10. veebruar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Eelisüürnik või sundüürnik? Eelisüürnik

Meediaärimees Hans H. Luik tegi hiljuti Kuku raadio saates "Keskpäevatund" ettepaneku hakata nimetama sundüürnike eelisüürnikeks. See on hea idee, kutsun üles meediakanaleid ettepanekut järgima.

Kui ajalehes tuleb jutuks sundüürnike teema, võiks toimetaja selle termini asendada sõnaga eelisüürnikud, sest see annab täpsemalt edasi kogu teema sisu.

Enam kui 15 aastat on Eestis räägitud sundüürnikest. Tegelikult on selle väljendiga eksitatud avalikkust. Sundüürnikeks nimetatud inimesi ei ole keegi sundinud nii pika aja jooksul üüripinnal elama. Vastupidi, riik ja omavalitsus on selle terminiga kirjeldanud inimesi, kellele on loodud eelistingimused. Need inimesed maksid soodsamat üüri elamispinna eest, sest omavalitsus ei lubanud üüripinna omanikul määrata turuhinnale vastavat tasu. See on põhjus, miks kasutada terminit eelisüürnik.

Tallinna linnavalitsus on käivitanud munitsipaalkorterite ehitamise programmi. Maksumaksjate arvel rajatakse ühele elanikegrupile uus elamispind, mille kasutamine ei allu turureeglitele. See on teine põhjus, miks tuleks termin "sundüürnikud" asendada terminiga "eelisüürnikud".

Kolmas põhjus on hind, millega võimaldati eelisüürnikel osta Tallinna linnale kuulunud kortereid. Näiteks on valitud inimesed saanud omavalitsuse toel soetada korteri mõne tuhande krooni eest. Kui suurem osa inimesi saab selle summa eest soetada tavalise kodumasina, siis osale inimestest on loodud võimalus saada sama summa eest endale kinnisvara.

Ja neljandaks. Vaadake vanalinnas nn sundüürnikele jagatud korterite tänaseid omanikke. Mitmed eelisüürnikud osutusid tankistideks, keda ametnikud kasutasid Tallinna vanalinnas asuva väärtusliku kinnisvara endale või oma tuttavatele sahkerdamiseks.

Eelisüürnikud ja nende huve esindavad poliitikud väidavad, et nende suhtes on riik käitunud ebaõiglaselt. Kommunistide hõivatud vara tagastamine omanikele tekitas ülekohut neile, kes olid nõukogude ajal seda vara heauskselt kasutanud ja korras hoidnud. Kui ühel osal inimestest oli võimalik EVPde eest nõukogude ajal ehitatud korterid või soetatud maa erastada, siis teistel seda ei olnud. See argument peab paika.

Ent suur osa eelisüürnikest ja nende huvide eest seisev Keskerakond pole taasiseseisvumise ajal probleemi lahendamiseks ise midagi märkimisväärset teinud. Aastaid olid intressitasemed madalad ja eelisüürnikud saanuks oma eluasememure ise lahendada.

Pärast vanematekodust lahkumist elasin ma ise oma perega alguses üüripinnal, 1990ndate lõpus võtsin laenu ja ostsin korteri paneelmajja. Järgmise sammuna müüsin korteri ja kolisin oma majja. Sain hakkama ilma Savisaareta.

Sundüürnike teemat aastaid päevakajalisena hoidnud Keskerakonna käitumine sarnaneb narkokaubitsejatega - esialgu pakutakse noortele narkootikume soodsalt, et klientuuri kasvatada. Ka Tallinnas on inimesed muudetud sõltuvaks ühest poliitilisest jõust. Selline tegevus aitab ka parteikassat täita, sest munitsipaalkorterite ehitamine on kasulik ehitusfirmadele.

Kui inimesed tahavad, et omavalitsus neid toetab, on see nende valik. Aga nimetame siis neid õige nimega. Sõna "eelisüürnik" iseloomustab paremini nende staatust.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt