Kuuvarjutus päästis Kolumbuse

11. veebruar 2008, 13:31

Kuu- ja Päikesevarjutused on tänaseks
leidnud ratsionaalse seletuse, kuid varem on nad inimesi tõsiselt hirmutanud
ning nii mõnigi kord muutnud oluliselt ka ajaloo kulgu. Üks kuulsamaid on
ilmselt Kolumbuse trikk indiaanlastele, kus ta lubas Kuu taevast ära
kustutada.

12. oktoobril 1492 randus Kolumbus saarel Kuubast kirdes, millele ta andis nimeks San Salvador. Seda kuupäeva peetakse üldiselt Ameerika avastamise kuupäevaks, ehkki Ameerika oli inimeste poolt ammu koloniseeritud ning isegi eurooplased olid Põhja-Ameerikas juba sadu aastaid varem käinud. Järgneva kümne aasta jooksul tegi Kolumbus Ameerika uurimiseks veel kolm reisi, mis ainult tugevdasid tema valearusaama sellest, et ta on leidnud läänepoolse meretee Aasiasse, kirjutas Live Science.

Oma viimasel, neljandal reisil leidis ta aga end tõelisest hädast. Kolumbus lahkus Hispaania sadamalinnast C?dizest 11. mail aastal 1502 laevadel Capitana, Gallega, Vizca?na ja Santiago de Palos. Laevakülgi hävitavad ussid tegid tema alustega aga kiirelt tõelist hävitustööd, mistõttu Kolumbus oli sunnitud kaks oma neljast alusest maha jätma. Kahe allesjäänud, kuid samuti meresõiduks kõlbmatuks muutunud karavelliga maabus ta Jamaika rannikul 25 juunil 1503.

Alguses suhtusid indiaanlased merehädalistesse sõbralikult, pakkudes neile toitu ja peavarju, kuid peagi hakkasid suhted muutuma pingelisemaks. Kuue kuu möödudes olid pooled Kolumbuse meestest mässu tõstnud, röövides ja mõrvates kohalikke, kes seetõttu eurooplasi enam toiduga varustada ei soovinud.

Näljasurm ukse ees, mõtles Kolumbus välja geniaalse plaani. Admirali käsutuses oli Königsbergi matemaatiku, astronoomi ja astroloogi Johannes Mülleri ehk Regiomontanuse almanahh, milles sisaldusid astronoomilised andmed tähistaeva kohta aastateks 1475–1506. Almanahhis oli muuhulgas detailne info Päikese, Kuu ja planeetide liikumise kohta, mis osutus Kolumbusele väga väärtuslikuks. Kolumbusel oli almanahh kaasas, sest see aitas tähtkujude järgi navigeerida. Alates almanahhi ilmumisest ei riskinud ükski tõsiseltvõetav meremees ilma selle raamatuta avamerele minna.

Kolumbus avastas, et 29. veebruaril 1504 toimub täielik kuuvarjutus, mis leiab aset kohe pärast Kuu tõusmist horisondi kohale. Varustatud selle teadmisega, ütles Kolumbus pärismaalaste pealikule, et kristlik Jumal on kohalike peale kuri, et need eurooplastele enam toitu ei too, ning kustutab seetõttu kolme päeva pärast taevast Kuu.

Kindlaksmääratud õhtul loojus Päike läände ning peagi tõusis taevasse Kuu, kuid midagi oli selgelt valesti: kui Kuu jõudis täielikult horisondi kohale, nägid kõik, et selle alumine serv oli kadunud.

Tund aega hiljem oli Kuu omandanud juba väga verise ja kurjakuulutava välimuse, mis indiaanlastele kabuhirmu naha vahele ajas. Kolumbuse poja Ferdinandi sõnul olid kohalikud hirmunud ning panid lõpuks suure karjumisega jooksu ning hakkasid peagi igast suunast proviandikoormatega tagasi tulema, paludes samal ajal Kolumbust, et see jumala poole pöörduks ja paluks tal Kuu tagasi anda. Kolumbus sõnas, et ta peab selleks läbirääkimistesse asuma, ning pöördus tagasi oma kajutisse.

Jumala asemel pidas ta aga läbirääkimisi liivakellaga, seda korduvalt 50 minuti jooksul ümber tõstes, kuni almanahhi järgi saabus aeg varjutuse lõppemiseks.

Mõni hetk enne täisvarju taanduma hakkamist ilmus Kolumbus taas välja ning kinnitas kohalikele, et tema jumal andis neile andeks ning taastab aeglaselt Kuu selle algses kujus. Vastavalt Kolumbuse sõnadele hakkaski Kuu tasapisi Maa varjust välja libisema ning rahunenud ja kergendust tundvad pärismaalased said laiali minna. Alates sellest ajast varustasid nad Kolumbust regulaarselt toiduga, kuni saabus laev Hispaniola ehk Haiti saarelt, mis merehädalised minema viis. Kolumbus jõudis Euroopasse tagasi 7. novembril 1504.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. February 2008, 13:31
Otsi:

Ava täpsem otsing