USA nõuab eestlastelt viisa asemel sissesõiduluba

Mariliis Pinn 12. veebruar 2008, 00:00

Eesti välisministri Urmas Paeti sõnul algasid eile viisavabaduse tehnilise lahendamise läbirääkimised. "Poliitiline otsus on langetatud, et Eesti kodanikud pääseksid viisavabalt USAsse. Jäänud on vaid tehnilised küsimused," lisas Paet. Välisminister avaldas lootust, et viisavabadus USAga saavutatakse enne novembrikuiseid Ameerika presidendivalimisi.

Eestis viibinud USA delegatsiooni juht, sisejulgeoleku ministeeriumi ametnik Richard C. Barth oli eilsete läbirääkimistega rahul. "Paari nädalaga peaksime sõnastama kokkuleppe, millele mõlema valitsuse esindajad alla kirjutavad. 2008. aasta lõpus võivad eestlased siis 90 päeva USAs turistina või ärimehena reisida," lisas ta.

Barthi sõnul on USA ühtlustamas viisavabadusprogramme, et kõigil oleks samad tingimused, protsess peaks lõpule jõudma 2009. aastal. "USAsse sõitvate inimeste taustakontroll on oluline osa turvalisusest. Paar aastat tagasi käivitus meil Austraalia kodanikele online-süsteem, milles tuleb taotleda USAsse sõitmise luba. Kui süsteem tehniliselt nii toimima hakkab, nagu me soovime, peaks andmete korrektsel sisestamisel USAsse sõita soovija saama paari minutiga vastuse, kas ta tohib seda teha või mitte," lisas Barth. Tema sõnul peaks süsteemiga liituma kõik riigid, kellel on USAga viisavabadus. "EL arendab sarnast süsteemi ja me teeme nendega meelsasti koostööd," ütles Barth.

Guardian Unlimitedi andmeil aga on ELi ametnikud plaanitava süsteemi pärast marus, pidades Washington tegevust väljapressimiseks.

USA valitsus nõuab, et 27 ELi riiki kirjutaksid alla üle ookeani minevate lendude uutele turvameetmetele. Näiteks tahab USA oma lennukompaniidele õigust panna Euroopa lendudele relvastatud valvurid.

ELi ametnikud kardavad, et kui nõudmisi ei täideta, peavad ka lääneeurooplased hakkama USAsse sõitmiseks taas viisat taotlema.

USA plaanib kõigi ELi riikidega läbi rääkida, alustades 12 Ida-Euroopa riigist, mille kodanikud vajavad siiani USA viisat. Brüssel kutsus Euroopa riike üles dokumenti mitte allkirjastama, et mitte nõrgendada ELi positsiooni läbirääkimistel. Samas on Kreeka ja Tšehhi uute tingimustega nõustumisele juba lähedal, sest mõlemal on USAs suur kogukond.

Tšehhi asepeaministri Alexandr Vondra sõnul ei ole EL teinud midagi, et tšehhid USAsse viisata saaks. "Siiani ei ole meid aidatud. Meie huvi on edasi liikuda ja me ei saa tegevusetult oodata, peame tegutsema oma kodanike huvides," lisas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing