12. veebruar 2008 • 1 min
Jaga lugu:

35 000 eest kummipaela

Et Eesti ettevõtted ekspordivad ja impordivad enim masinaid ja mineraalseid tooteid, on ju üldtuntud tõsiasi. Kuid kas teadsite, et eelmisel aastal läks Eestist välja veidi rohkem kui 18 000 krooni eest midagi, mida maksu- ja tolliameti andmeil kutsutakse termostabiilseks polümeraasiks/ensüümiks?

Jah, ka mind tegi see hetkeks tummaks. Seetõttu pärisin nõu Tartu Ülikooli mikroobibiokeemia teaduri Tiina Sedmani käest. "Seda kasutatakse DNA paljunduseks," selgitas ta asja kõige lihtsamalt.

Nii selgus veel, et mõni õnnelik Musta Mandri ettevõte sai Eestist saadetud kaubaga otsida patsientidelt geneetilisi haigusi ja geenimutatsioone. "Väga palju kasutatakse seda meditsiinilise diagnostika eesmärkidel," lisas Sedman, kes jäi vastuse võlgu, kui palju 18 000 krooni eest ensüüme saab.

Tutvudes edasi väliskaubanduse graafikus olevate andmetega, võib öelda, et Eestist pärit kauba puudumise üle ei pea kurtma ka mõned dominikaanlased, kel tekkis võimalus laevu värvida, ning need Mali elanikud, kes 35 000 krooni eest saadud kummilinti kindlasti otstarbekalt kasutavad.

Lõpetuseks tahaks soovida edu tollele väliskaubanduse statistikat teinud isikule, kelle valduses on eelmisel aastal Bob Marley kodusaarelt Jamaicalt toodud seedripuust kuju ning tundmatu helilooja loominguga laserplaadid.

Autor: Gert D. Hankewitz

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt