ÄP fototoimetus • 12. veebruar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

USA majandusguru: erainvestorid kaotavad börsidebüütidel

Statman vastas eile aripaev.ee lugejate esitatud küsimustele.

Eestis on paljud inimesed ostnud aktsiaid IPOdelt ja need ostuotsused ei ole sageli kuidagi seotud ühegi hästi läbimõeldud strateegiaga, vaid on tehtud pigem spontaanselt. Osa börsile tulnud firmade aktsiad on näidanud väga halbu tulemusi. Mida neile inimestele soovitate?

IPOd on nagu lotopiletid ja paljud inimesed kaotavad nagu ka loteriis. USA kogemus näitab, et erainvestorid kipuvad IPOdel kaotama.

Kas heasüdamlikud ja leebed inimesed ei suuda enamasti olla head investorid ja külmad kalkuleerijad?

Ma ei usu. Lahkus aitab sind nii investeerimisel kui ka elus. Külmad kalkuleerijad ei aita üksteist. Seega on neil vähe abilisi.

Kuidas järjestaksite tähtsuse järjekorras sellised rahapaigutused: investeering endasse (oskused ja haridus), investeering enda ärisse, anda raha võõrastele investeerimiseks ehk fondi?

Minu arvates on iseendasse investeerimine selgelt kõige olulisem investeering. Olen oma doktorikraadiga teeninud palju rohkem kui ühestki teisest investeeringust.

Oma äri on tore, kui see põhineb reaalsel turunõudlusel ja sel on tõeline kasumipotentsiaal. Kuid ära loo ettevõtet lihtsalt selleks, et olla iseenda boss.

Hajutatud fondid on hea investeering. Üksi tegutsedes ei saa kunagi portfelli nii hästi hajutada, kui sul just väga palju raha ei ole.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt