Dow Jones tugevdab oma koostist

13. veebruar 2008, 08:07

USA vanim ja maailmas tuntuim algselt
tööstusettevõtteid koondav indeks Dow Jones lisab oma nimekirja Bank of America
ja Chevroni, et anda kaalu finants- ja kütusesektorile.

Turuväärtuselt suurima USA panga Bank of America ja riigi suuruselt teise kütusetootja Chevroni lisandumine 111aastase ajalooga Dow Jonesi tööstuskeskmise indeksi nimekirja peegeldab finants- ja energiakompaniide osatähtsuse kasvu Ameerika aktsiaturgudel, kirjutas Bloomberg.

Nimekirjast arvatakse välja toiduaine- ja tubakahiid Altria ning maailma suurim õhusõidukite juhtimisseadmete valmistaja Honeywell. Altria lahkumise põhjus on selles, et lõi mullu ühisfirma Kraft Foodsiga ja kavatseb peagi seda teha Philip Morrisega. Kodu- ja välismaise tegevuse lahutamise tõttu muutub ettevõte väiksemaks ja enam kontsentreeritumaks, seisis Bloombergi uudises.

Tööstusettevõtete osatähtsus vähenenud
Viimastel aastatel on USA aktsiaturgudel tööstusettevõtete tähtsus vähenenud. Honeywell on võrreldes teiste ettevõtetega indeksis väikseima käibe ja kasumiga ning sunnitud seetõttu lahkuma, isegi kui ettevõte tegi läinud aastal parima tulemuse.

"Kui inimesed jälgivad Standard Poor's 500 indeksit, et saada laiaulatuslikku ettekujutust turust, siis Dow Jones on keskmist kajastav indeks," märkis Fifth Third Asset Managementi investeerimisosakonna juht Keith Wirtz Cincinnatis. "Muudatused tähistavad keskmise kohandamist, sest ettevõtete tulud väljuvad korporatiivsest Ameerikast."

Dow Jonesi indeksi arvutamisel nn kaalutud hinna mudeli kasutamise tõttu on kõrgeima aktsiahinnaga ettevõtetel suurim mõju indeksi muutusele. S P 500 liikmeid hinnatakse turuväärtuse järgi.

Chevron saab Dow indeksis Bloombergi koostatud andmete põhjal hinna osatähtsuselt neljanda kaalu. Siin tuginetakse aktsia üleeilsele sulgemishinnale New Yorgi börsil, mis oli 80,43 dollarit. Bank of America saab nimekirjas 19. koha oma eilse sulgemishinna ehk 42,14 dollari järgi. Mõlemad ettevõtted liidetakse indeksiga 19. veebruaril.

IT-teenuste pakkuja IBM kaalub kõige rohkem
Dow indeksis kõige enam kaalu on maailma suurimal IT-teenuste pakkujal IBMil, kel eilse sulgemishinnaga 105,14 dollarit.

Energiaaktsiad on S P 500 indeksis olnud sel kümnendil kümne tööstusharu seas parimad esinejad, tõustes 153 protsenti. Chevroni aktsia on tõusnud viimase kümne aasta jooksul 86 protsenti. Bank of America aktsia kukkus eelmisel aastal 23 protsenti.

"Praegu ei ole küsimustki, mis toimub," kommenteeris Dow Jones Indexi tegevjuht John Prestbo finantssektori allakäiku Bloombergi televisioonis. "Finantskompaniid on kasvanud 25 aasta jooksul meeletult. Meil on nad liiga nõrgalt esindatud olnud."

Indeksisse pääsemise otsustavad lehetoimetajad
Wall Street Journali endise tegevtoimetaja Norman Pearlstine'i sõnul paneb indeksisse kuuluvate aktsiate nimekirja kokku Wall Street Journali tegevtoimetaja koos teiste paberväljaandjate toimetajatega. Rupert Murdochi kontrollitav News Corp. ostis detsembris Dow Jones Co, mis annab välja ka Wall Street Journalit.

Pearlstine ei usu, et Murdoch hakkaks nii staažikat, pikaajalist ja ajaloolist indeksit muutma või sellega manipuleerima. "Rupert Murdoch maksis palju raha väga võimsa vara eest, mille üheks kõige tugevamaks omaduseks on tema tõsiseltvõetavus."

Mis on mis
Dow Jonesi tööstuskeskmine
Üks maailma tuntumaid aktsiaturuindekseid, mille lõi 1896. aastal Wall Street Journali toimetaja ja Dow Jones Company kaasasutaja Charles Dow.
Dow koostas indeksi, et mõõta USA aktsiaturgude tööstuskomponentide esinemist.
Dow Jonesi tööstuskeskmisena tuntud indeks on vanim toimiv USA turgude indeks Dow Jonesi transpordikeskmise kõrval, mille samuti Dow lõi.
Algselt 12 ettevõttest on kasvanud nimekiri 30 suurima ja laiahaardelisima avaliku USA ettevõtteni. Indeksi loomisel oli keskmine 40,94, üleeile 12 240 punkti.
Et indeksit nimetatakse just tööstuskeskmiseks, on pigem ajalooline traditsioon, sest paljudel ettevõtetel on vähe pistmist rasketööstusega.
Et kompenseerida aktsiate splitte ehk jagunemisi ja muid regulatsioone, kasutatakse arvutamisel kaalutud keskmist, mitte tegelikku aktsiaturu komponentide hinna keskmist.
Komponentide hindade summa on jaotatud jagajaks (arvuks, millega teine jaguneb), mis muutub, kui ühe komponendi aktsia splititakse või makstakse dividendi, et arendada indeksi väärtust.
Allikas: Wikipedia

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. February 2008, 08:07
Otsi:

Ava täpsem otsing