Tammemäe: kindlasti saab see aasta olema raske

13. veebruar 2008, 19:06

Arco Vara juhatuse esimehe Aare Tammemäe
sõnul tuleb see aasta raske, kuid nii mõnigi äriprojekt võib elustuda.

„Ma pole nii suur optimist, et öelda, et nüüd on põhi käes! Et esimesest kvartalist on majanduskasv jälle kõrgem. Pigem tahan öelda seda, et see aasta saab olema raske, kuid numbrid ei tõuse, ei hüppa ega lange oluliselt, võrreldes selle kvartaliga. Pigem on tegemist mingi trendiga, mis võib jätkuda. Kuid see loob kindlasti teistpidi võimalusi ning elavdab majandust, mis peabki looma võimalusi edasiseks kasvuks või languse peatamiseks,“ lisas Tammemäe.

„Küsimus on selles, kas põhi on käes täna või sellel aastal. Siin on tegemist nagu suure autoga, kui sa hakkad rooli keerama ja pidurdama, siis läheb enne miile või kilomeetreid aega, et see auto lõpuks peatatud või pööratud saab. Tegelikult, eks selle majandusega on ju samamoodi,“ vastas Tammemäe küsimusele, kas majanduskasvu aeglustumise põhi on nüüd käes.

„Kindlasti saab see aasta olema raske. Kuid isegi, kui majandus on aeglustunud ning aeglustub veelgi, siis ma pole küll majandusanalüütik, kuid miks peaks majanduskasv nüüd ka elavnema?“ tõstatas ta küsimusi.

„Kui vaatame konkreetseid sektoreid, näiteks finantsvahendust või kinnisvara või ehitust, mis on suured majanduskasvu languse mõjutajad ka eelmise aasta neljandas kvartalis, siis ehituses võivad hinnad ju veelgi kukkuda. Tegelikult, ma ei usu, et finantsvahendused suudavad selliseid numbreid näidata, mis eelmistel aastatel või eelmisel aastal. Kuid teistpidi annab see sisuliselt jällegi võimaluse, sest paljud varad, näiteks kinnisvara, muutub soodsamaks ja inimeste jaoks kättesaadavamaks. Minu teada pole ka pangad enam karmistanud oma laenutingimusi, mis tähendab seda, et jätkuvalt on võimalik saada ka finantseerimist. Mis omakorda tähendab seda, et nii mõnedki äriprojektid võivad omakorda elustuda ühel hetkel,“ tõi Tammemäe majanduskasvu aeglustumise positiivseid külgi välja.

Tema sõnul on nüüd läbi see aeg, kui kõik oli kallis ning oli raske ehitada. „Ühel hetkel on varad odavamad ja teatud äriplaanid muutuvad taas huvitavaks,“ märkis Tammemäe.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. February 2008, 19:05
Otsi:

Ava täpsem otsing