Ujuvad tehissaared varustaksid energiaga kogu maailma

13. veebruar 2008, 14:22

Kümmekond aastat vana idee toota maailmale
energiat veetemperatuuride erinevusest meres ujuvate energiasaartega abil võib
peagi reaalsuseks saada.

Esialgne põhimõte, kuidas luua kunstlikud saared, mis koguvad energiat tuulest, lainetest ja päikesest, pärineb aga juba 19. sajandi prantsuse füüsikult Jacques-Ars?ne d’Arsonval’ilt, kirjutas The Guardian.

Jacques-Ars?ne d’Arsonval’ilt inspiratsiooni saanud arhitekt ja insener Dominic Michaelis koos oma arhitektist poja Alex Michaelise ja Trevor Cooper-Chadwickiga arendavad uut tehnoloogiat, mida nimetatakse ookeani soojusenergia konversiooniks. Energia saamiseks kasutatakse asjaolu, et ookeani pinnavee temperatuur (troopikas kuni 29 kraadi) erineb suuresti umbes kilomeetri sügavusel oleva vee temperatuurist (tüüpiliselt 5 kraadi ringis).

Kuidas see siis töötaks? Soojemat pinnavett kasutatakse vedela ammooniumi soojendamiseks. Ammoonium muutub soojenedes auruks, mis ajab ringi turbiine, mis omakorda toodavad elektrit. Seejärel jahutatakse ammoonium maha, kasutades jahedat sügavikuvett. Nii muutub ammoonium taas vedelaks ning seda saab uuesti kasutada.

Eesmärgiks on ehitada terve kunstlike energiasaarte võrgustik: ujuvad kuusnurksed raudbetoonist ja roostekindlast metallist platvormid, mis toodaksid elektrit lisaks neil asuvatele konversioonijaamadele ka tuulest, lainetest ning päikeseenergiast. Ühe platvormi võimsus oleks hinnanguliselt umbes 250 megavatti, maailma energiavajaduste rahuldamiseks piisaks 50 000 energiasaarest.

Energiatootmise kõrvalproduktiks on magestatud merevesi, mis võib samuti tulevikus oluliseks boonuseks osutuda. Need jaamad töötavad kõige paremini, kui temperatuuride erinevus on vähemalt 20 kraadi, mistõttu troopilised ja lähistroopilised veed on ujuvate tehissaarte asupaigana kõige praktilisemad.

Ideed tutvustatakse selle aasta jooksul Richard Bransoni projekti Virgin Earth Challenge raames, mis pakub 25 miljoni dollari suurust auhinda innovaatilisele lahendusele, mis võitleks globaalse soojenemisega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. February 2008, 14:22
Otsi:

Ava täpsem otsing