ÄP fototoimetus • 14. veebruar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Krupp, Lang, leim ja sõnavabadus

Tunaeile trükkisid 11 Taani lehte protestiks taas ära Muhamedi kujutavad pilapildid, kuna ühe autorit oli üritatud tappa. Eesti lehed nendega ei ühine: taanlastel on Taani mured, eestlastel Eesti mured. Ja kui miski on mäda Taani riigis, siis olgu pealegi - meie mädandame oma riiki ise.

Eesti elus mädapaiseid muidugi jätkub. Koolis on füüsiline vägivald, netis vaimne. Kõik kommenteerivad üksteist, olgu kirjasõnas või ihuliselt.

Tundmatu netikommentaator kommenteerib netis Langi, Lang kommenteerib kohtunikele netikommentaatoreid, soovitades neil rohkem au ja väärikuse kohtuasju ette võtta. Urmas Reinsalu kommenteerib "Foorumi" saates Merko maadevahetusi, Merko advokaat Leonid Glikman kommenteerib Reinsalu kommentaari, lubades kommenteerida kohtus nii Reinsalu kui ka rahvusringhäälingut. Tänane Äripäev kommenteerib Martin Kruppi, kes sai 125 krooni eest pataka aktsiaid, mille väärtus on praegu 9 miljonit krooni.

Siin aga kommentaaride jada ka lõpeb. Krupp nimelt leiab, et ta pole avaliku elu tegelane ning seepärast avalikkust ei huvita. Õigupoolest on ta suisa igav inimene. Ajab haigutama. Ja avalikkus ei tahagi teada, kuidas saada börsifirma suuraktsionäriks kahe õlle ja portsu pannkookide hinna eest. Ja Krupi osa Savisaarte majatehingutes ei tule enam uneski meelde.

Igal maal tuleb inimestele aeg-ajalt tuhin suure kisaga "kõva kätt ja nuuti" nõuda. Res Publica poistebändki lubas valju korda, ehkki neid lubadusi kauaks ei jätkunud. Nüüd jäävad kamraadid ise korranõudjate hambu. Ajakirjanduse ja avalikkuse suukorvistamine on alati populaarne ning oleks ime, kui pärast Langi viimast kõnet ei tunneks kohtunikud moraalset vastutust justiitsministri ja kohtu esimehe ees.

Merko Ehituse juhatuse esimees Tõnu Toomik usub, et "Eestis ei ole ühtki ettevõtjat, kes julgeks praegu ajakirjandusega tõsimeelselt kohut käia". Nüüd on aga võetud suund reeglite karmistamisele. Seadused lähevad iga eelnõuga krõbedamaks nagu räimed röstris. Alguses arvavad kõik, et leim on väike roheline puuvili, ent kui kohtuprotsessid kord algavad, jääb hapu mekk aastateks suhu. Netikommentaatorid, poliitikud, ajakirjandus... Nuut on kõigile üks. Kus varem kasutati offshore-firmasid ja keerulisi skeeme, saab uue seaduse ajal huvitundmise lihtsalt ära keelata. Kes lubaks ennast avalikult korruptandiks nimetada?

Õnneks on meil Silver Meikar, kes on harjunud korraldama meeleavaldusi Valgevene sõnavabaduse kaitseks. Ehk on ta nii julge, et korraldab meeleavalduse ka Eesti sõnavabaduse kaitseks - kuskil ohutus kauguses, näiteks Valgevenes? Vaevalt. Lang võib leimiga visata.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt