Kosovo lisandus eile Euroopa riikide perre

Sirje Rank 18. veebruar 2008, 00:00

"Nüüdsest on Kosovo uhke, sõltumatu, iseseisev ja vaba," ütles Kosovo peaminister Hashim Tha?i ja luges ette iseseisvusdeklaratsiooni. "See on olnud pikk tee täis ohverdusi ja ka võite," jätkas ta.

Iseseisvuse väljakuulutamise poolt hääletasid kõik 109 parlamendisaadikut.

Pealinna Pristina peatänav Bill Clintoni bulvar oli eile täis juubeldavaid ja kahepealise kotkaga lippe lehvitavaid albaanlasi. Serblastega asustatud põhjaosas näitas BBC telekaamera tühje tänavaid ning noorukit, kes lubas relvaga vastu hakata, "kui nad siia tulevad".

Belgradis kordas teravalt Kosovo iseseisvumist vastustav Serbia peaminister Vojislav Koštunica, et "Kosovo on Serbia", ja kutsus serblasi üles väljendama oma protesti rahumeelsete meeleavaldustega. Belgrad ei kavatse tunnustada 90% osas albaanlastega asustatud piirkonna ühepoolset iseseisvumist.

Uue riigi sündi Euroopas on turvamas 16 000 NATO sõdurit. Euroopa Liit läkitab Kosovole oma riigi ülesehitamiseks appi 1900 politsei-, kohtu ja tolliametnikku.

Tha?i rõhutas, et Kosovo on erijuhtum, mis ei loo pretsedenti, ning tänas USAd ja teisi lääneriike Kosovo iseseisvuspüüdluste toetamise eest.

Täna kümme aastat tagasi võitlesid Kosovo albaanlaste partisanirühmad Slobodan Miloševici vägede vastu, mis korraldasid etnilist puhastust. Alles NATO pommirünnakud 1999. aasta kevadel sundisid serblased Kosovost taganema. Sealt edasi on piirkond olnud määramata staatuses ÜRO kontrolli all.

Kahe miljoni elanikuga Kosovo on kuues endisest Jugoslaaviast lahku löönud riik lisaks Sloveeniale, Bosnia-Hertsegoviinale, Horvaatiale, Montenegrole ja Makedooniale.

Euroopa uusim riik on piirkonna vaeseim riik - SKP elaniku kohta on vaid 5% ELi keskmisest. Majanduslikult sõltub Kosovo kaubavahetusest Serbiaga ning välisabist, mis moodustab 20% SKPst. Pool elanikkonnast on tööta.

Serbiat toetanud Venemaa hoiatab, et Kosovo iseseisvuse tunnustamine on rahvusvahelise õiguse rikkumine ning ohtlik pretsedent teistele separatistlikele liikumistele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:21

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing