Maksuamet: tulevikus deklaratsioonid kaovad

ÄP 18. veebruar 2008, 00:00

Möödunud reedest on võimalik maksuametile esitada tuludeklaratsioone. Maksu- ja tolliameti füüsiliste isikute tulude deklareerimise projektijuht Hannes Udde vastas aripaev.ee lugejate küsimustele.

Milliseid vigu inimesed teevad tulude deklareerimisel?

Kõige rohkem tehakse vigu eluasemelaenu intresside deklareerimisel. Laenu kasutatakse mittesihtotstarbeliselt. Selle eest ostetakse näiteks ka mööblit, samas deklareeritakse 100% laenuintressidest. Laenuvõtja deklareerib tasutud intresse eluaseme ostu korral, samas eluase ei kuulu talle ega ka abikaasale. Lapsi soovivad oma deklaratsioonis deklareerida nii ema kui isa, seega topelt.

Kas Eesti tulude deklareerimise süsteem on maailma mastaabis hea? Millised on tulevikusuunad?

Eesti tulude deklareerimise süsteem on väga lihtne, mugav ja kiire. Tulevikusuund on pakkuda veelgi mugavamat deklareerimist, ehk isegi sellist, et maksumaksja ei pea oma deklaratsiooni esitama, vaid ootama kas tulumaksu tagastust või maksuteadet.

Kes on Teie arvates maksumaksja vaenlane, kes sõber?

Minu arvates on maksumaksja vaenlane see ettevõtja, kes maksab maksumaksjale ümbrikupalka. Selle tulemusena jääb maksumaksja ilma paljudest garantiidest või saab neid minimaalselt. Maksumaksja sõber on teine maksumaksja.

Kas maksuametil on must nimekiri inimestest, kes püüavad igal aastal riiki petta?

Maksu- ja tolliametil ei ole musta nimekirja. Kõik kontrollid põhinevad riskianalüüsil.

Millal avalikustatakse ümbrikupalgaga ettevõtted?

Vastavalt maksusaladusele selliseid nimekirju ei avaldata. Samas maksu- ja tolliamet tegeleb nende firmadega järjepidevalt.

Kas ise olete igati eeskujulik maksumaksja ja deklareerija?

Jah, olen küll.

Kui ma olen 2007. ostnud-müünud nii aktsiaid kui ka fondiosakuid, kas maksustatavast tulust saab maha kanda tehingu ostu- ja müügikulud? Kas maha saab kanda ka väärtpaberikonto kuuhooldustasud?

Aktsiate müügil tuleb ise deklareerida soetuskulud, samuti nii ostu- kui ka müügikulud.

Väärtpaberikonto kuuhooldustasusid ei saa kuludesse kanda.

Kui põhieluaseme soetamiseks võeti laenu, mida makstakse võrdselt 50/50, aga eluaseme omanikud ollakse näiteks 25/75 osakaaluga, siis millise osakaaluga peab laenu intresse deklaratsioonis näitama?

Kui olete abielus, siis probleeme ei ole.

Määravaks on omandisuhe, üks saab 25% ja teine 75% tasutud intressidest. Oluline on, et mõlemad on laenuvõtjad, oluline ei ole, kelle pangakontolt raha tasuti. Sisuliselt kaotusi ei tohiks tekkida, juhul kui on eelnevalt tasutud tulumaksu, mille arvel tagastada.

Kui müün nn tasuta boonusena saadud aktsiaid, mille eest ettevõte maksis tulu- ja sotsiaalmaksu, siis mis on minu jaoks tulu arvestamisel soetusmaksumus?

Kui asutus tasus erisoodustusmaksu, siis sellisel juhul on soetushinnaks erisoodustusena maksustatud hind.

Maksu- ja tolliameti peadirektor Enriko Aav ütles reedel, et maksuametnikud võtavad luubi alla kõik tulumaksu tagastamise taotlused, mis on seotud uute eluasemelaenudega.

Mullu kontrollis maksuamet 11 500 eluasemelaenu võtjat ja ilmnes, et paljud olid eluasemelaenu eest ostnud nii uue kodu kui ka uue mööbli ja käinud ka soojamaareisil. Aav ütles, et kuna maksusoodustus kehtib vaid eluasemele, ei saa sellised laenuvõtjad tulumaksu tagasi küsida kogu eluasemelaenu intressilt. Ja kui maksuametnik avastab soojamaareisi alles mitme aasta pärast, tuleb sellel inimesel lisaks alusetult tagasi saadud tulumaksult maksta maksuametile ka intressi.

Mullu jättis maksuamet eluasemelaenu kasutamisel tehtud vigade tõttu tagastamata 38 miljonit krooni tulumaksu. "Riigieelarvele pole see suur summa, aga inimestele küll," lausus Aav.

Maksu- ja tolliameti füüsiliste isikute tulude deklareerimise projektijuht Hannes Udde ütles, et kavalamad FIEd kippusid tulumaksu alanemiselt nihverdama, makstes aasta lõppedes makse ette. Kui nad aga veebruaris-märtsis tulusid deklareerisid, küsisid kogu ettemaksu tagasi.

Sellest aastast ei saa enam avansilisi makseid kuludesse kanda. Tänavu arvutab maksuamet FIEde tulumaksu ise välja ega luba tulumaksu ning sotsiaalmaksu ettemakseid eelneva aasta kuludesse kanda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing