Sirje Rank • 17. veebruar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Medvedev jääb oma peaministri varju

Et aga praegune president Vladimir Putin ei kavatse lavalt lahkuda, vaid jätkata Medvedevi peaministrina, ei usu vaatlejad Venemaa kursis erilisi muutusi.

"Me ei või unustada, et kogu valimiskampaaniat juhib Vladimir Putin ja putinism, mis laias laastus tähendab riigi olulist rolli majanduses ning end maksmapanevat välispoliitikat, ei muutu niipea, sest Putin jääb mängu," kommenteeris ajalehele Wall Street Journal USA konsultatsioonifirma Eurasia Group direktor Cliff Kupchan.

Kupchan arvab, et liberaali mainega Medvedev on Kremli võimuladviku poolt valitud selleks, et parandada Venemaa reputatsiooni. "Medvedevile kujundatakse mainet, mis sillutaks Venemaa investoritele teed välismaale," ütles ta.

Ka Medvedev mainis reedel Krasnojarski majandusfoorumil vajadust "lisada meetmeid Vene firmade investeeringute toetamiseks välismaal". Sama mõtet - välismaistesse firmadesse investeerida -, avaldas ta läinud kuul Vene äriliidritele esinedes, kutsudes järgima Hiina eeskuju. "Väga paljud mõjukad riigid teevad seda. Mõned eriti aktiivselt, nagu Hiina. Meiegi peaksime aktiivsed olema," ütles Medvedev, kes on Gazpromi nõukogu esimehena sellist poliitikat ellu viinud.

Medvedev kordas paljus seda, mida Vladimir Putin oli juba nädalapäevad varem deklareerinud Venemaa arengukavas aastani 2020. Medvedevi programmkõne eel antud suurel pressikonverentsil ütles Putin, et presidendikandidaat "täiendab" tema välja töötatud kurssi ja täpsustab detailid järgmiseks neljaks aastaks.

Medvedev lubas omandiõiguste kaitsest teha "riigi poliitika ühe alustala" ning "kindlustada õigussüsteemi sõltumatus täidesaatvast ja seadusandlikust võimust", kuulutada korruptsioonile "tõeline sõda" ning vahetada ametnikud riigifirmade nõukogudes kompetentsete direktorite vastu.

"Need on ainult loosungid," kommenteeris Venemaa eksmajandusminister ja Putini 2000. aasta majanduskava kaasautor Jevgeni Jasin. "Eelmine liider lubas kah palju, kuid jättis tegemata."

"Traditsioon, mõtteviis ja puudus jõududest, mis toetaks õiguskorra kehtestamist, on kõik tema vastu," ütles vanglast Financial Timesile Jukose eksjuht Mihhail Hodorkovski, kelle sõnul on õigusetus Venemaa suurim häda.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt