Ökosfäär väikses klaaskeras

18. veebruar 2008, 11:46

Miks mitte kinkida sõbrale oma ökosfäär?
See on võimalik tänu Ameerika ettevõttele Ecosphere Associates, mis toodab umbes
jalgpallisuuruseid ökosfääre, kus elavad krevett, vetikad ja bakterid.

Ökosfääri ei maksa antud juhul segi ajada biosfääriga. Tegemist on osaliselt veega täidetud umbes jalgpallisuuruse klaaskeraga. Ökosfääridel ei ole otsest praktilist otstarvet, neid kasutatakse tavaliselt kingitusena.

Klaaskera sees ujub krevett, lisaks on seal korall, vetikad ja bakterid. Ökosfääri teeb põnevaks asjaolu, et tegemist on aineliselt suletud süsteemiga – klaaskera on kinnine ning juurde panna ega ära võtta sealt midagi ei saa.

Süsteem toimib päikeselt saadava energia abil, millest vetikad fotosünteesides bakteritele ja krevetile vajalikku hapnikku toodavad. Krevett toitub bakteritest ja vetikatest. Bakterid aga omakorda tarvitavad kreveti ainevahetuse jääke, muutes need vetikatele sobivaiks toitaineteks. Seega on tegemist miniatuurse ökosüsteemiga, kus pole midagi üleliigset, kuid kõik hädavajalik on olemas. Koralli peamiseks rolliks on teha ökosfääri välimus atraktiivsemaks ning olla bakteritele substraadiks, millel kasvada. Korall on surnud ning aktiivset bioloogilist rolli tal süsteemis seega ei ole.

Ökosfääri põhjas on püsimagnet, mille abil saab sfääri pinda seestpoolt puhastada. Selleks tuleb võtta teine magnet ning sellega väljastpoolt sisemine magnet puhastamist vajava pinnani juhtida.

Tootja sõnul on ökosfääride keskmine eluiga kaks kuni kolm aastat, kuid krevett on ökosfääri sees elanud ka üle kümne aasta vanuseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. February 2008, 11:03
Otsi:

Ava täpsem otsing