Hullud päevad saavad läbi

Rivo Sarapik 20. veebruar 2008, 00:00

Ajutu sebimise ehk hullude päevade lõpp kinnisvara- ja selle kaasabil ka ehitusturul teeb meele heaks.

"Miinus 635 000 krooni korteri hinnast" ilutses kampaania Kadriorus ühes elamurajoonis, YIT Ehitus langetas korterite hindu kuni 36% võrra ega plaani tänavu uusi elamuid ehitama hakata. Hindu ülespoole liigutada pole põhjust teistelgi.

Ühelt poolt mõnele ehitajale, kinnisvarabüroole ja arendajale kainestavaks betoonile prantsatuseks kujunenud pehme maandumine on kliendile ja turule üldisemalt aga teretulnud hetk.

Kõlab võib-olla julmalt ning raha kaotanutele ka valusalt, ent katastroofi ju ei ole. Kiire ja hõlptuluga käib alati kaasas risk - kiirelt tulnu võib ka kiiresti lahkuda.

Pigem on tegemist kursipöördega taas turumajanduse juurde, kus hinna ütleb ja määrab turg, mitte ei püüa arendaja oksjonit korraldades kliendilt maksimaalset välja pigistada, sest pelgalt hinda määrata ei söanda. Äkki küsib liiga vähe.

Liigkasuvõtmine ehk raha laenamise eest ebamõistlikult kõrge intressi küsimine oli vanasti taunitav. Miks ei võiks sama olla räigelt üle makstud hinna küsimine?

Nii ongi ehk peagi taas tagasi ajad, mil vannituba ei pea ise remontima, sest selleks on olemas spetsialist, kes on valmis ka sinuga suhtlema ning oma teenuseid ehk müümagi vaevuma.

Koolitusfirma Vain & Partnerid koolitusjuht Urmas Purde ennustas, et ettevõtlusharude, mis kogesid viimastel aastatel kiiret tõusu ja klientide kasvu ka tugeva müügitegevuseta, ettevõtted panustavad üha rohkem müügikoolitustele. Ehk kauba kätteandjast saab taas müüja.

Seda, kui nihkes asjad olid, kirjeldab ka OÜ Addenda juhi Virve Roosimäe ennustus, et pärast turu jahtumist saab lõpuks ka tööle võetud inimesi koolitama hakata. Kuna varem oli kiire aeg, pidid töötajad ilma väljaõppeta hakkama saama.

Nii võibki ehk näha 2008. aastat sellisena, mil kliendi ja müüja suhted taas paika loksuvad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:42

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing