ÄP fototoimetus • 19. veebruar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Hüvasti, lipp-lipi peal arendused

Narva linna ja Tartu Ülikooli vahel puhkes tüli Narva kolledži uue hoone vanalinna sobitamise pärast. Praegu on kahtlane, kas uus hoone plaanitud kujul Raekoja kõrvale üldse kunagi tuleb.

Äripäev leiab, et ehkki vastasseis pidurdab uue maja sündi, on tekkinud arutelu linna arengule, laiemalt ka sarnastele tulevastele olukordadele hea.

Ühelt poolt tõmbab diskussioon tähelepanu sellele, kui oluline on vaadata ja arendada piirkondi terviklikult, eriti vanu keskkondi. Hea näide Tallinnast, kus arendatakse Ülemistet ja Rotermanni tervete kvartalitena, mis loob tervikliku keskkonna, mitte eklektilise lipp-lipi peal arenduse, kus iga hoone ise nägu ja tegu. Samuti formuleeriti eelmisel aastal tulevaste kõrghoonete piirkond pealinnas.

Kuigi jah, ehkki terviklikuks arenduseks vajaminevat raha ehk miljardit krooni Narva linnal kogu vanalinna taastamiseks ei ole, saab linna keskust siiski vaadata ja vormida kompleksselt või siis vähemalt jao kaupa, nähes ette perspektiivseid lahendusi. Eriti kehtib see linna ajaloolise keskuse taastamise kohta, mis on eriülesanne tavaehitiste kõrval.

Samuti koputab arutelu linnaruumi kujundavatel arhitektide südametunnistustele, et oluline pole mitte enda ajalukku jäädvustamise eesmärgil monumendi rajamine, vaid linnaruumi arvestamine. Samas ei tähenda hästi lahendatud ehitus tähelepanupuudust, pigem langeb talle positiivne tähelepanu, milles kümblevad näiteks hotell Telegraaf pealinnas või hotelli Arensburgi juurdeehitus Kuressaares.

Arenduste ebaõnnestumise riski saab maandada ka rohkemate arhitektide kaasamisega. Samas peaks linnaarhitektil olema senisest enam võimu, aga ka kultuuris orienteerumise võimet, et hoida linnaruumist eemal kinnisvara ärihaide n-ö kasulike ruutmeetritega betooni korruseti ladustamist. Viimane juhtus näiteks Tallinna vanalinna piiril WW Passaažiga.

Tõsi, risk, et kogu piirkonna arendus terviklikuma vaatamisega siiski ebaõnnestub, ei kao. Samas on tõenäosus eklektiliste ja lipp-lipi peal arenduste tekkeks väiksem.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt