ÄP fototoimetus • 19. veebruar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Peeglike, peeglike, kata end...

Eile teatati Merko majandustulemused ja toimus aktsionäride koosolek. Ühtki patuoinast rahva ette ei talutatud, kedagi tomatitega ei loobitud. Maadevahetuse protsess kestab edasi.

Äripäev mõtiskles toimuva üle pikalt. Äkki tahetakse Merkot teistele õpetuseks risti lüüa? Väikeses Eestis on Toomas Annus on piisavalt suur ja ülbe, et teised tema hädadest õppust võtaksid. Samas ei välista see korruptsiooni. Paranoia ei tähenda, et sind keegi ei jälita.

Siin on analoogia Diveci juhtumiga: kunagi Eesti oli täis ülbeid offshore-firmasid, kuhu ärimehed enda arvates kõik jäljed kaotasid. Diveci näidisprotsessi järel kadusid offshore'id aga kui tina tuhka. Tõsi, tegemist oli avaliku etteastega, millele võinuks suisa pileteid müüa. Ent see ei tulnud tühjalt kohalt.

Praegu on sama lugu sidemetega. Eesti tippärimehed ja -poliitikud on põimunud nagu kilplaste loos heinaliste jalad: lõunapaus venib aina pikemaks ning tööd teha ei saa, sest lõunauinakust ärgates ei saa ükski aru, kus ses puntras kelle jalad on. Vaja läheb möödakäijat, kes annab tubli siraka mööda jalgu - siis on kõik järsku püsti ja selgus majas.

Merko on teinud tehinguid, millega võeti firmale juriidiline ja eetiline risk. Kas ametnikele sooduskorterite jagamine või võsamaade linna vahetamine just seadusevastane on, jääb loomulikult kohtu otsustada. Kuid nii anti selge signaal: meie eetikas nööri mööda ei käi, meie jaoks raha ei haise. Ei maksa ainult imestada, kui aktsionäridel niisugusest riskivõtmisest oma arvamus tekib ja järeldused börsile jõuavad.

Eks ka Annuse vastuargumendid ole süüdlaslikud. "Jah, meie tegime neli tehingut, aga teised tegid kakskümmend viis!" kõlab üsna samamoodi kui "Jah, tegin küll kooli nurga taga suitsu, aga teised tegid kaks!" Näpuga järgmisele näitamine ei vabasta vastutusest.

Loomulikult oleks uurimisasutustest viisakas protsessiga mitte venitada. Aga veoautotäie dokumentide uurimine võtab paratamatult oma aja. Tähtsam on see, et kokkuvõttes poleks vigu ega ennatlikke järeldusi.

Võib-olla olekski Annusest mõistlik Merko maha müüa. Muidugi ei vabaneks firma kohe protsessi taagast, ent kõnealune kakssada viiskümmend miljonit krooni ei võta veel Merkot pikali. Lihtsam on raha ära maksta ja edasi minna, mitte jääda kohtu ja avalikkuse solgutada. Aktsiale see igatahes head ei tee.

Praegu ei saa Merko enam ütelda, et süüdi on aeglane prokuratuur või kapo või Urmas Reinsalu. Need pole kraaklevad poisikesed, kes nöögivad üksteist: "Nää, mihuke sa ise oled - nina keset nägu!" Isegi kui käib juriidiline etendus, on selle aluseks reaalsed sündmused. Peegel pole süüdi, kui nina on viltu.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt