Riigiamet allus telefoniõigusele

ÄP 21. veebruar 2008, 00:00

Konkurentsiametis telefonid helisevad. Just helistas Eesti Posti nõukogu esimees Meelis Atonen ja selgitas, et Eesti Posti ja Express Posti vahel mingeid kartellileppeid pole.

Konkurentsiamet võttis endise (aga miks endise!?) tipp-poliitiku juttu puhta kullana ja loobus asja igasugusest menetlemisest, ehkki veel nädalapäevad tagasi oli konkurentsiamet üsnagi sõjakas meeleolus.

Äripäeva toimetus on sunnitud irooniliselt nentima, et ettevõtted, sealhulgas riigi-, peavadki oma nõukogu etteotsa valima tipp-poliitikuid, kes vajalikul hetkel õigesse kohta helistavad. Nagu nõukogude ajal helistati kõrgemalt poolt, partei keskkomiteest, mida nimetati telefoniõiguseks.

Konkurentsiameti kiire meelemuutus on hämmastav. Eesti Posti ja Express Posti juhid on ise tunnistanud, et on kohtunud n-ö tööasjus.

On võimalik, et jutuks on olnud ka postituru jaotamine kahe suure postifirma vahel - iseäranis neis tingimustes, kui Eesti postiturg 2009. aastal avaneb.

Konkurentsiameti esialgne reaktsioon oli tõepoolest käre. "Kui nad tahavad kriminaalmenetluse kaela saada, siis nad on õigel teel," ütles ajalehele konkurentsiameti üks osakonnajuhataja. Mis siis nüüd juhtus?

On selge, et konkureerimise asemel on tegutsevatel ettevõtetel lihtsam ja mugavam turg omavahel ära jaotada, tõrjudes uusi tulijaid.

See ongi see, miks üht riigiametit vaja on. Konkurentsiameti ülesanne on luua võrdsed konkurentsitingimused valdkonna kõigile ettevõtetele - tegutsevatele ja alustavatele.

Konkurentide kohtumised peaks olema konkurentsiameti teravdatud tähelepanu all. Tõenäoliselt ütleb seadus, mitte üksnes hea äritava, millest on lubatud neil kohtumistel rääkida ja millest mitte. Praegu näitas konkurentsiamet ennast hambutult taltsa organisatsioonina, kes (vähemalt pealtnäha) allus telefoniõigusele.

Väidetavalt on konkurentsiametile helistatud - faksitud, meilitud jm - Euroopa Komisjonist, teemal, et siinsed kaubandusketid on liiga suureks ja mõjuvõimsaks kasvanud. Kas konkurentsiamet näeb selles probleemi või ootab ära enne kõne mõnelt siinselt tipp-poliitikult või -ärimehelt?

Lõppu veidi mugandatud anekdoot.

Konkurentsiameti pomo pistab pea alluva kabinetiuksest sisse:

"Jalutasin praegu teie uksest mööda - miks te telefoni ei võta?"

"Aga see ei helise ju?" õigustab ametnik.

"Ametnik ei tohi oma tööülesandeid viimsele minutile jätta," noomib pomo.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing