Aivar Hundimägi • 20. veebruar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Vigade paranduse võimalus

Taas on riigikogu liikmete kulutused, mida põhjendatakse valijatega kohtumisega, tekitanud elava arutelu riigikogu liikmete sissetulekute suuruse ja kulutuste põhjendatuse üle. Esmaspäevane Äripäev trükkis ära ridamisi üllatavaid fakte riigikogu raamatupidamisdokumentide ja kuluaruannete põhjal.

Uue trendina muutub riigikogu liikmete autopark luksuslikumaks. Põhjus selles, et mullu juulis võttis riigikogu vastu seadusemuudatuse, mille järgi võib autoliisinguks kasutada kogu kuluhüvitist. Kuluhüvitiseks ette nähtud summa on 30% riigikogu liikme palgast ehk 12 300 krooni kuus. See on summa, mis võimaldab liisida luksusliku auto.

Uudne on ka see, et riigikogu liikmed on aasta viimastel päevadel korraldanud pidusid, mida nimetatakse valijatega kohtumiseks. Tegelikult on aga tegu erakondade endi aastalõpupidudega. Ja mis kõige kurioossem, osa riigikogu liikmetest on lasknud maksumaksjal kinni maksta ka toidupoe ostud ning põhjendanud neid valijatega kohtumisega.

Kõige ehmatavam näide on keskerakondlane Jaan Kundla, kes on valijatega kohtumise põhjendusena toonud riigikogu raamatupidamisse tšekid 200 g salati, majoneesi ja muu toidukraami eest.

Alati, kui meedia kajastab riigikogu liikmete kulutusi, tõstatub teemana ka küsimus: kas kehtiv süsteem on õige. On väidetud, et lisame esinduskuluks mõeldud summad riigikogu liikme palgale ja loobume tšekkide nõudest. Iga riigikogu liige otsustab ise, kas ta kasutab osa oma sissetulekust valijatega kohtumiseks, kallite kingituste tegemiseks või tarbib selle ise ära. Sellel ettepanekul on üks suur pluss: riigikogu maine avalikkuse silmis paraneks. Tõenäoliselt on igas kollektiivis mõni must lammas, kelle tegevuse põhjal ei ole õige teha üldistusi kogu meeskonna kohta. Riigikogus on inimesi, kes käituvad maksumaksja rahaga kui moosivargad, aga on ka neid, kes ei proovi iga hinna eest kuluhüvitist ära kulutada. Nemad aga ei paista välja ja nii jääb mulje, justkui oleks kõik riigikogu liikmed suured laristajad.

Minu hinnangul oleks aga kuluhüvitise palgale lisamine kergema vastupanu teed minek. Hüvitise saamiseks tšekkide esitamine ning nende avalikustamine aitab paremini saada aimu, kes on need inimesed, kes meie riiki juhivad. Ja järgmistel valimistel saab valija teha vigade paranduse.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt